Tap Tap to Zoom
Unfortunately Tasco 4-16x50 World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle Rifle Scope is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Fabricated to be described as a very good product for almost any individual, we're positive you are going to enjoy the Tasco 4-16x50 World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle Rifle Scope . Established by using several of the most extremely heavy duty and long lasting materials around, these Rifle Scopes by Tasco will provide you with something that gives you a great deal of consistency. Tasco has been committed to providing high end products for a long time, and the Tasco 4-16x50 World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle Rifle Scope is the verification of that dedication to their client platform. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave along with the ideally suited item to meet your needs, and the Tasco 4-16x50 World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle Rifle Scope is one of the many items that our company is delighted to have the capacity to provide our consumers. And since you will not be charged for delivering on orders of $49 or higher, there has never really been a more suitable moment to purchase the unbelievable Tasco 4-16x50 World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle Rifle Scope. For a good way to ensure you are using some of the most useful products obtainable, choose the Tasco 4-16x50 World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle Rifle Scope.![]()
Tasco 4-16x50 World Class Rifle scopes from OpticsPlanet.com are 100% waterproof, fogproof, and shockproof. These 50mm tasco riflesscopes are built with Advanced Monotube Construction and carry a Limited Tasco Lifetime Warranty.
Tasco 4-16x50mm World Class Rifle Scope - Bright, clear long-range scope with huge 50mm objective lens. Tasco 4-16x50 World Class Rifle Scopes feature a 30/30 reticle.
Specifications for Tasco 4-16x50 World Class Rifle Scope DWC416X50
| MAGNIFICATION: | 4-16x |
| FIELD-OF-VIEW: | 28'-7' @ 100 yards |
| OBJECTIVE LENS DIAMETER: | 50mm |
| EYE RELIEF: | 3" |
| EXIT PUPIL: | 6.7mm @ 6x /Â 1.7mm @ 24x |
| RETICLE TYPE: | 30/30 |
| WINDAGE/ELEVATION: | 1/4 M.O.A |
| LENS COATING: | SuperCon?/multi-layered, fully coated |
| FOCUS TYPE: | Eyebell |
| PARALLAX SETTING: | 10 feet to infinity |
| TUBE DIA: | 1" |
| WEIGHT: | 20.5 oz. |
| LENGTH: | 16" |
| FINISH: | Black Matte |
Tasco Part No: DWC416X50
In addition to Tasco 4-16x50mm World Class Rifle scope DWC416X50 Matte 30/30 Reticle, make sure to check other Tasco Rifle Scopes and other Tasco products offered in our store.