Tap Tap to Zoom
Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LEDs Flashlight has been discontinued by SureFire and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LEDs Flashlight was developed in order to be the ideal product for anyone looking for a top quality option. These Flashlights from the skilled product experts at SureFire are made by using long lasting and efficient components, to be able to provide you with a product which is going to be effective for many years. SureFire has been committed to delivering quality products for countless years, and the Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LEDs Flashlight is the verification of that dedication to their client base. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart with the ideal item for your requirements, and the Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LEDs Flashlight is amongst the numerous products that we're excited to have the ability to provide our customers. Also, since you will receive no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 and up, there has rarely ever been a better moment to buy the remarkable Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LEDs Flashlight. For a good way to make certain you are operating with some of the most effective gear, choose the Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LEDs Flashlight.![]()
Sure Fire LumaMax LX2 Compact Dual Output LED Flashlight replaces the venerable L2 Flashlight and boasts a new microprocessor, a new LED, a smooth, fluted body, and 200 lumens of output on its high setting. But the SureFire engineers didn't stop there; they also replaced the reflector with a TIR lens for a more penetrating beam. The LX2 LED Flashlight is well-suited for tactical applications, as its tailcap switch allows the user to instantly access the highest output setting without first clicking through the low-beam setting. If you need more power and don't mind a bit more size, then the LX2 is the right SureFire for you!
Available models of SureFire Luma Max Flashlight:
| HIGH OUTPUT: | 200 lumens (LX2) |
| LOW OUTPUT: | 15 lumens (LX2) |
| RUNTIME HIGH: | 2 hours |
| RUNTIME LOW: | 40 hours (LX2) |
| WEIGHT (w/batteries): | 4.2 oz. |
| LENGTH: | 5.4" |
| BEZEL DIAMETER: | 1.0" |
| BATTERIES: | 2- 123A lithium (included) |