Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4FL
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 920 - 980 g
- Adjustment Click Value:
- 1 cm at 100 m
- Parallax:
- 25 m to Infinity
- Additional Features:
- 1cm cw DT27 MTC LT / ST ZC CT
- Condition:
- New
Code: BD-RS-32050PM2S-667-911-972-G9-E9
MPN: 667-911-972-G9-E9
UPC: 191992010839
Product Info for Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane
If you are seeking for a great bargain on the Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane, then you've turned up at the ideal spot. Formulated utilizing some of the most robust and dependable components in existence, these Rifle Scopes through Schmidt & Bender will present you with a product that will give years of dependability. Schmidt & Bender has been committed to providing quality products for many years, and the Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane is the evidence of that dedication to their customer platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you receive the most suitable product for all your needs, and showcasing the Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane is something that we're happy to do. And since we will not bill for shipping on purchases of $49 or higher, there could never be a significantly better time to pick the outstanding Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane. For a fantastic way to be sure that you are functioning with some of the best equipment, buy the Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane.![]()
The brilliant optical performance and a large field-of-view on low power makes the 3-20x50 PM II Ultra Short a perfect riflescope for medium and long-range targets. Although extremely compact, it features a powerful 6.7x zoom which is rugged and lightweight and therefore ideal for compact weapon systems. The low-profile elevation turret with a large 35 MRAD adjustment range can easily be combined with a red dot sight for close distances. This is why it is in use by military, police and competition shooters around the world.
Specifications for Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Schmidt & Bender |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 20 x |
| Reticle: | P4FL |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.5 - 11.4 mm |
| Field of View, Linear: | 13 - 2.1 m at 100 m, 2.1 - 13 m at 100 m |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 920 - 980 g |
| Adjustment Click Value: | 1 cm at 100 m |
| Length: | 340 mm |
| Parallax: | 25 m to Infinity |
| Light Transmission: | 90 % |
| Additional Features: | 1cm cw DT27 MTC LT / ST ZC CT |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane