Tap Tap to Zoom
Unfortunately Rigel Timer High Magnification Night Vision Monocular is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Night Vision Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are looking for an amazing offer on the Rigel Timer High Magnification Night Vision Monocular, then you have come to the ideal location. These Night Vision Monoculars from the professional product professionals at Rigel Optic are fashioned using long lasting and reliable resources, in order to provide you with a product that is going to be useful for countless years. Rigel Optic has been making high-quality merchandise for a number of years, and the Rigel Timer High Magnification Night Vision Monocular is their approach to demonstrating just how much they care. Here at Night-Optics, our job is to make sure you leave along with the ideal item for your needs, and the Rigel Timer High Magnification Night Vision Monocular is amongst the numerous items that we are delighted to have the capacity to offer our customers. And because we won't charge for shipping on purchases of $49 or over, there may not be a significantly better time to pick the remarkable Rigel Timer High Magnification Night Vision Monocular. For a good way to make sure you are utilizing some of the finest solutions out there, buy the Rigel Timer High Magnification Night Vision Monocular.![]()
The "Timer" night vision monocular has been specially manufactured to offer high magnification for viewing remote objects at night. Enhanced 3.8 x magnification and 100 mm super objective lens will make viewing remote objects at night easy. Specially engineered optics offer 42 ang. sec. resolution and 350 - 950 nm spectral sensitivity. No IR illuminator is required if using under minimal natural illumination or moonlight. Special engineering makes extra distance viewing independent of IR illuminator.
Best used for night time surveillance, wildlife viewing, hunters, around the house and by uncompromising enthusiasts. Special power grip construction for ease of use. Comes in nice black case. A great bargain for the price.
Specifications:
| Magnification | 3.8 |
| Field of view | 9 degrees |
| Objective Lens/aperture | 100/1.6 |
| Focus Range, m | 10...infinity |
| Tube Gen. | 1+ |
| Resolution | 50 mm-1 (42 ang. sec.) |
| Spectral sensitivity | 350 - 950 nm |
| Working illumination range | From 0,001 to 5 Lk - without a light filter |
| Power supply | 9V battery |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Dimensions | 11.1"x8.9"x3.8" (283x225x97 mm) |
| Weight | 2.8 lbs (1.3 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | OEM user manual, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RM005