Tap Tap to Zoom
Code: AG2-NVN-AM06AR-11PG41281053111
MPN: 11PG41281053111
UPC: 810164394811
If you are looking for a great bargain for the AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular, then you've found yourself in the right place. These Night Vision Monoculars from the skilled product professionals at AGM Global Vision are designed working with dependable and efficient components, to be able to provide you with product that will be useful for a long time. AGM Global Vision has been generating high quality products for a number of years, and the AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular is their way of demonstrating how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you leave with the most suitable item for all of your needs, and the AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular is among the numerous products that our company is very proud to provide our consumers. And since we will not charge for shipping on purchases of $49 or over, there could never be a better opportunity to pick the outstanding AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular. For an impressive way to be certain that you're working with some of the best that the trade offers, select the AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular.![]()
The AGM PVS-14G Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, multi-purpose night vision device equiped with a Gen 2+ auto-gated image intensifier tube. The PVS-14 design was originally commissioned by the United States Military to enable nighttime operations. This monocular is used globally in some of the most challenging environments. The PVS-14G can be used as a handheld device, or mounted on the included head harness. With the proper accessories, it can also be mounted to combat helmets, providing night vision capabilities to daytime optical sights. The PVS-14G monocular conforms to 810G Military standards and demonstrates the highest quality form and function. The PVS-14G monocular is a full-featured unit. Weighing less than 11 ounces / 300 grams. The unit includes manual gain control, an automatic bright light shut-off feature, and a built-in Infrared (IR) illuminator. The bright light shut-off feature ensures that the high- quality photocathode tube is protected. AGMs PVS-14G includes an array of optional accessories to support virtually any operation.
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| System/Lens Resolution: | 64 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Weight: | 10.6 oz |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Length: | 4.5 in |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Battery Life: | 40 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -60 - 120 Fahrenheit |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2.7 in |