Tap Tap to Zoom
Unfortunately Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Night Vision Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're shopping for a fantastic price on the Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular, then you have turned up at the right spot. Designed using some of the best accessible components and engineering, these particular Night Vision Monoculars from the product experts at Rigel Optic can last you an unbelievably long time. For a very long time, Rigel Optic has been generating high end goods, and the Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular is proof of their persistence for making certain you possess the products you will need to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideally suited product to meet your needs, and the Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular is amongst the many items which we're excited to be able to offer our buyers. And since you will be given no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there's practically never been a better opportunity to buy the remarkable Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular. For a good way to be certain that you're utilizing some of the greatest products obtainable, purchase the Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular.![]()
The NV400 has been constructed with identical optics and under the same rigid quality control as the "Rigel Optics" series, and is a great value for its quality. The NV400 wide lens night vision monocular features a large 1.5 / 85 mm lens and 3.0 magnification to capture the most remote images in the darkest environments. Enhanced image intensifier and specially coated optics to maximize quality of night vision images.
Best used for night time surveillance, wildlife viewing and by uncompromising enthusiasts. A popular night vision model for all. Professional design and durable construction guaranteed to last for years.
Features:
Specifications:
| Magnification | 3.0 |
| Field of view | 12 degrees |
| Objective Lens/aperture | 85 mm/1.6 |
| Tube Gen. | 1 |
| Resolution | 1.6 / 100 ang/sec |
| Power supply | 2 AA batteries |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Dimensions | 8.4"x3.7"x2.8" (215x95x72 mm) |
| Weight | 1.0 lbs (0.46 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | IR illuminator, OEM user manual, product specifications, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RM007