Tap Tap to Zoom
Unfortunately Rigel Dipol D2V Night Vision Goggles is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Night Vision Googles yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manufactured to be a great item for pretty much anybody, we're positive you'll love the Rigel Dipol D2V Night Vision Goggles . These Night Vision Googles from the expert product experts at Rigel Optic are designed working with long lasting and reliable materials, to be able to supply you with a product that will be beneficial for a long time. Rigel Optic has been developing superior quality products for a number of years, and the Rigel Dipol D2V Night Vision Goggles is their very own manner of demonstrating exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the most suitable item for all of your needs, and the Rigel Dipol D2V Night Vision Goggles is among the numerous products that we are proud to supply our clientele. And because we will not bill for delivery on purchases of $49 or more, there could never be a more suitable moment to buy the remarkable Rigel Dipol D2V Night Vision Goggles. For a great way to make sure you are utilizing some of the greatest solutions out there, buy the Rigel Dipol D2V Night Vision Goggles.![]()
The Dipol D2V night vision goggles offer superior night vision viewing at an affordable price. The D2V night vision goggles feature extra high 30 lin./mm resolution and a superb image intensifer for crisp, bright images in total darkness. Detachable optical chamber for use as a night vision binocular. Sleek professional design and very comfortable head gear.
Applications of the D2V Night Vision Goggles include law enforcement and security, nighttime work, extreme sports, and hunting.
Features:
Specifications:
| Magnification | 1.0 |
| Field of view | 37 degrees |
| Objective Lens/aperture | 26 mm/1.4 |
| Focus range | 10 in (.25 m)...infinity |
| Tube Gen. | 1+ |
| Resolution | 30 lin/mm |
| Power supply | 2 AA batteries |
| Diopter | +5 to -5 dptr |
| Continuous operation time, hrs | without IR 24, with IR 12 |
| Dimensions | 5.4"x5.4"x4.1" (137x137x104 mm) |
| Weight | 1.6 lbs (0.75 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | OEM user manual and canvas carrying case |
Rigel Part No: RG004