Tap Tap to Zoom
Product Info for Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles
The Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles was created to function as the best product for any person needing an exceptional choice. These Night Vision Googles through the skilled product professionals at Armasight are made using heavy duty and reliable resources, in order to supply you with a product that is going to be useful for a long time. For a number of years, Armasight has been generating top of the range goods, and the Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles is proof of their dedication to ensuring that you possess the products you will need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure you receive the perfect product for all your needs, and showcasing the Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles is a thing that we're happy to do. Since you will not be billed for shipping on purchases of $49 or higher, there's never really been a more suitable moment to select the incredible Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles. To have an amazing way to verify that you are dealing with some of the very best which the community has to offer, select the Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles.![]()
Specifications for Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles:
| Manufacturer: | Armasight |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | Thin Filmed |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Length: | 5.4 in |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Color: | Gray |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Additional Features: | FOM 1600+ |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Package Contents:
- Armasight BNVD-40 1x19mm Ultimate Kit Night Vision Goggles
- BNVD-40 Gen 3 Go Kit
- Team Wendy EXFIL LTP Bump Helmet Rail 3.0 in Standard Black.
- Armasight by OTTE Gear Night Vision Helmet Bag
- Armasight G95 NVG Mount Designed & Manufactured by Wilcox Industries
- Watchman IR Illuminator
- 30mm Ring Mount