Tap Tap to Zoom
Unfortunately Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Night Vision Googles yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are shopping for a fantastic offer for the Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles, then you've come to the absolute correct place. Made utilizing some of the very best accessible substances and construction, these Night Vision Googles through the product experts at Rigel Optic will last you an exceptionally lengthy time. Rigel Optic has been making superior quality products for a very long time, and the Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles is their very own manner of revealing just how much they are concerned. Here at Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideally suited item for your requirements, and the Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles is amongst the many products that our company is happy to have the capacity to provide our customers. And because you will get no cost on shipping on orders placed of $49 or higher, there has never been a better opportunity to pick the remarkable Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the best products out there, buy the Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles.![]()
The Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles can be used as an extra light weight night vision goggle, or detached from the mask for use as a night vision binocular. This model features hi resolution and a superb image intensifier for crisp, bright images in total darkness. Additional special feature includes overlight protection against sudden bright illumination.
Extra light weight - only 1.1 lbs. (530 grams) - make these night vision goggles ideal for using over long periods of time. The Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles are among the most superior Gen 1+ models on the commercial market today.
Features:
Specifications:
| Magnification | 1.0 |
| Field of view | 37 degrees |
| Objective Lens/aperture | 26 mm/1.4 |
| Focus range | 10 in (0.25 m)...infinity |
| Tube Gen. | 1+ |
| Power supply | 2 Duracell MN9100 batteries, 3 V |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Continuous operation time, hrs | without IR 24, with IR 12 |
| Dimensions | 5.1"x4.5"x2.2" (130x115x57 mm) |
| Weight | 1.1 lbs (0.53 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | 2 batteries, OEM user manual, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RG002