Tap Tap to Zoom
Unfortunately Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Night Vision Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular was developed to function as the ideally suited product for anybody looking for an exceptional choice. Formulated by using several of the very most sturdy and long lasting materials available, these Night Vision Monoculars by Rigel Optic provides you with a product that will give you a great deal of dependability. Rigel Optic has been committed to delivering top end goods for a long time, and the Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you get the best product for all of your needs, and showcasing the Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular is one thing that we're delighted to do. And also, since you will receive no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or over, there's never been a more suitable time to purchase the astounding Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular. For a fantastic way to ensure that you are functioning with some of the finest equipment, purchase the Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular.![]()
Rigel 1300 Night Vision has been discountied and no longer available.
The Rigel 1300 is a unique night vision monocular designed for use in marine and difficult outdoor environments. Special hermetic construction prevents the Rigel 1300 night vision monocular from damage if exposed to water, inclusive of rain, heavy fog, mist, and splashes. The night vision monocular's waterproof body will float on the water if accidentally dropped. High grade optical quality and ease of use will serve both amateur and professional needs.
The Rigel 1300 also features an extra high grade image intensifier tube for bright, robust images. Professional design and durable construction.
Features:
Specifications:
| Magnification | 2.0 |
| Field of view | 25 degrees |
| Objective Lens | 56 mm |
| Tube Gen. | 1 |
| Power supply | 3V, 2 AAA batteries |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Dimensions | 4.1"x5.9"x2.9" (106x151x74 mm) |
| Weight | 1.1 lbs (0.50 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | IR illuminator, OEM user manual, product specifications, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RM002