Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens has been discontinued by Pelican and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens
If you're searching for an amazing price on the Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens, then you've come to the right spot. Manufactured utilizing some of the most useful attainable substances and construction, these unique Flashlights from the product professionals at Pelican can last an incredibly long time. Pelican has been generating high-quality products for a very long time, and the Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens is their very own manner of demonstrating just how much they are concerned. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideal item for your requirements, and the Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens is one of the many products that we're delighted to be able to provide our buyers. Because you will get no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or over, there's rarely ever been an improved time to pick the astounding Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens. For a good way to be certain that you're using some of the best products available, purchase the Pelican 9410L Lantern w/ 710 Lumens.![]()
Pack a bright, illuminating punch with the Pelican 9410L LED Lantern w/ 710 Lumens. This lantern engineered by the specialists at Pelican features four LEDs, powered by the latest generation Lithium-Ion batteries that illuminate a distance of 475 yards (435 meters). The Pelican 9410L LED Lantern has a 120° rotating head, a 3 mode switch and a shoulder strap. Whether on the USAR team or the 3rd shift at a refinery, you'll appreciate the compact size and high output of the Pelican 9410L Lantern w/ Rotating Head.
Specifications for Pelican 9410L LED Lantern:
| Lumens: | High - 1,131, Low - 558, Flashing - 1,131 |
| Runtime: | High - 3.75 hrs, Low - 9 hrs, Flashing - 7.5 hrs |
| Beam Distance: | High - 435m, Low - 294m, Flashing - 435m |
| Peak Beam Intensity: | High - 47,280 cd, Low - 21,576 cd, Flashing - 47,280 cd |
| Waterproof: | IPX4 |
| Batteries: | 0 7.4V, 6.6Ahr. Lithium-Ion (Included) |
| Charge Time: | 7-8 hours |
| Voltage: | 7.4 |
| Length: | 8.75" (22.2 cm) |
| Weight w/ Batteries: | 44.7 oz. (1.27 kg) |
Features of Pelican 9410L Lantern w/ Rotating Head:
- 120° rotating head
- Battery status indicator
- 3 mode switch (High, Low, Flashing)
- 8.75" x 3.75" x 4.0" (22.2 x 9.5 10.2 cm) L x W x H
- Shoulder strap included
Package Contents:
- Pelican 9410L LED Lantern w/ 710 Lumens



























































