Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope has been discontinued by Night Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope
Meant to be regarded as a superb item for nearly any individual, we are confident you'll appreciate the Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope . These Night Vision Rifle Scopes from the professional product experts at Night Optics are fashioned using long lasting and reliable components, as a way to provide you with product which will be effective for countless years. Night Optics has been making top quality products for a number of years, and the Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope is their very own means of revealing just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our obligation is to make sure you leave with the ideal product for your needs, and the Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope is one of the numerous products that we are excited to have the capacity to offer our customers. Because you won't be charged for shipping on orders placed of $49 or greater, there has not ever really been a more suitable time to discover the incredible Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope. To have an awesome solution to be certain that you're utilizing some of the best which the community offers, choose the Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope.![]()
The Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Rifle Scope 740-2BW is a must-have piece of night vision technology. The Night Optics 4x D-740 Night Vision Weapon Scope combines years of experience with the latest technological developments. The rugged design of this excellent Night Vision Scope from Night Optics utilizes space-age materials to reduce weight and improve recoil resistance. Standard features of the Night Optics D-740 Gen 2 NV Scope include a waterproof, purge-capable housing; Mil-Dot illuminated reticle; high-grade multi-coated Optics; manual gain control; and a quick-release, throwlever mount. With guaranteed zero retention on medium caliber weapons (including .308 caliber), the Night Optics D-740 NV Weapon Scopes are the systems of choice for Military and Law Enforcement professionals. Don't take a shot in the dark with out it!
Specifications for Night Optics D-740 Rifle Scope:
| Night Optics Part #: | NS-740-2H |
| Resolution: | 51+ lp/mm |
| Magnification: | 4x |
| Lens System: | 100 mm f1.5 |
| FOV: | 10° |
| FOV @ 1000 yards: | 525 ft |
| Detection Range: | 984 ft |
| Recognition Range: | 740 ft |
| Reticle Type: | Mil Dot |
| Diopter Adjustment: | +4 to -4 |
| Weather Resistant: | Waterproof |
| IR Illuminator: | Optional |
| Battery Type/Life: | (2) AA / 60 hours |
| Dimensions: | 9" x 3.5" x 4" |
| Weight: | 38 oz |
Features of Night Optics D-740 NV Weapons Scope:
- Space-age materials reduce weight and improve recoil resistance
- Waterproof housing
- Manual gain control
Package Contents:
- Night Optics D-740 4x Generation 2+ Black and White Night Vision Scope
- Hard Case
- (2) AA Batteries
- Operating Manual














