Tap Tap to Zoom
VISM Eco 4x34mm Illum. Urban Tactical Rifle Scope VECO434QRT has been discontinued by VISM and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are shopping for an amazing price on the VISM Eco 4x34mm Illum. Urban Tactical Rifle Scope VECO434QRT, then you have arrived at the absolute appropriate spot. Formulated utilizing some of the most extremely sturdy and long lasting components available, these Rifle Scopes from VISM can provide something that gives you years of consistency. VISM has been generating top quality products for a very long time, and the VISM Eco 4x34mm Illum. Urban Tactical Rifle Scope VECO434QRT is their way of demonstrating exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideally suited item to meet your requirements, and the VISM Eco 4x34mm Illum. Urban Tactical Rifle Scope VECO434QRT is amongst the numerous products that we're excited to have the capacity to provide our consumers. Also, since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 and up, there's practically never been an improved time to pick the amazing VISM Eco 4x34mm Illum. Urban Tactical Rifle Scope VECO434QRT. For a good way to make sure you are using some of the greatest products obtainable, buy the VISM Eco 4x34mm Illum. Urban Tactical Rifle Scope VECO434QRT.![]()
NCStar VECO434QRT Eco 4x34mm 29.2ft@100yds Tan Illuminated Urban Tactical - The Eco Series scope is 4X34mm with two forward mounted green laser pods and Red/White LED navigation light pod. It has a fully adjustable green laser (Elevation & Windage) and white & red Navigation LED Lights for maneuvering in the Dark. Lower powered lighting helps preserves users night vision and their ability for their eyes to see in the dark. Supplements bright Tactical lights, which may be too bright to use for Navigation. It has a glass etched Urban Tactical Reticle (Blue illuminated) for Quick Target Acquisition. The Electronic Control Panel is for Blue Reticle Illumination levels, Green Laser On/Off, and NAV LED Light cycles mode to Red LED/White LED/Off. It has a top mounted Backup Iron rear peep sight and Fiber Optic front sight post. There is three different mounting positions for the Iron Sights left and right offset and top 12 o'clock position. Top of the ECO scope has an integrated NcSTAR Micro Dot reflex dot sight base for mounting a secondary reflex optic to the top of the scope. There is also a 1.75" long Picatinny rail for mounting optics or accessories to the top of the scope. It has a tan aluminum body and integrated Auto Locking Quick Release Mount, fits Weaver/Picatinny/MIL-STD 1913 type rails. It uses 1 CR123A Lithium Type Battery (Included).
| Mfg Item Num: | Â VECO434QRT |
| Supplier SKU: | Â 99311 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | Â 4x |
| Objective: | Â 34mm |
| Field of View: | Â 29.2 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 2.3" |
| Length: | Â 6.3" |
| Weight: | Â 19.9 oz |
| Finish: | Â Tan |
| Reticle: | Â Illuminated Urban Tactical |