Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 has been discontinued by Maglite and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115
The Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 was made to be the ideally suited item for anyone in need of a top quality choice. These Flashlights through the professional product professionals at Maglite are designed using long lasting and reliable materials, as a way to provide you with a product that will be effective for quite some time. Maglite has been developing high-quality products for a very long time, and the Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 is their very own approach to showing you just how much they are concerned. Here at Night-Optics, our job is to ensure you leave along with the ideally suited item for your requirements, and the Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 is one of the numerous products which our company is delighted to have the capacity to offer our buyers. Because you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there has not ever been an even better moment to discover the extraordinary Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115. For a good way to make certain you are operating with some of the best gear, buy the Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115.![]()
MAGLITE ML25IT 2-Cell C Xenon Flashlight
Specifications for Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115:
| Color: | Blue |
| Type: | Mid Size |
| Lumens: | 30 lm |
| Beam Distance: | 163 Meters |
| Run Time High: | 3 hours 30 min |
| Batteries: | Not included |
| Battery Quantity: | 2 |
| Weight With Batteries: | 11.2 oz. |
| Water-Resistant: | Yes - IPX4 |
| Drop Resistance: | N/A m |
| Technology: | Incandescent |
| Length: | 6.632" |
| Barrel Diameter: | 1.2" |
| Head Diameter: | 1.7" |
| Battery Type: | C Cell Alkaline |
| Power Management: | No |
| Rechargeable: | No |
| Peak Beam Intensity: | 6616cd |
Features of Maglite 2C Cell , Blue, Display Box ML25IT-2115:
- Simple Twist Head (On/Off ? Focus/Spot-to-Flood)
- Rugged Machined Aluminum Construction
- Hands-Free Candle Mode
- Weather Resistant Seals
- Diamond Knurl Design
- Focusing Beam-Turn Head Further to Adjust From SPOT to FLOOD
- Sleek Compact Design
Package Contents:
- Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115

























































