Tap Tap to Zoom
Leapers Combat 37mm Integrated Reflector Xenon Flashlight has been discontinued by Leapers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Leapers Combat 37mm Integrated Reflector Xenon Flashlight was created to be the best product for anyone trying to find a high quality selection. Established working with some of the most heavy duty and dependable resources available, these Weapon Lights through Leapers provides you with an item which gives you numerous years of stability. Leapers has been committed to providing top end goods for a long time, and the Leapers Combat 37mm Integrated Reflector Xenon Flashlight is the proof of that dedication to their customer platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you obtain the most suitable solution for all of your needs, and featuring the Leapers Combat 37mm Integrated Reflector Xenon Flashlight is something that we are delighted to do. And since we will not bill for shipment on orders placed of $49 or more, there could never be a better opportunity to pick the extraordinary Leapers Combat 37mm Integrated Reflector Xenon Flashlight. For a great way to make sure that you are functioning with some of the finest equipment, purchase the Leapers Combat 37mm Integrated Reflector Xenon Flashlight.![]()
Leapers UTG Combat 37mm IRB Xenon Flashlight LT-ZL337Q is an extraordinarily bright tactical flashlight that can easily be mounted on any weapon with a Picatinny or Weaver-style rail. With a maximum power output of 260 lumens, these Leapers flashlights utilize a Integrated Reflector & Bulb (IRB) system with a Xenon bulb to create a pre-focused instant spot beam with no pesky dark spots in the middle. Leapers has equipped the Leapers UTG 37mm Reflector 260 Lumen Flash Light with an interchangeable quick release lever lock mount for attaching the weapon light to a Weaver or Picatinny rail; the mount is fully adjustable and adaptable to metal or polymer Picatinny pistol rails. The flashlight can be activated in handheld mode with the ambidextrous twist-on system, or you can turn it on when it's attached to a weapon via the included remote pressure switch. A rough tactical front head and a law enforcement-approved rolling stop shoulder round out the features of this tactical flashlight. Bring Xenon illumination to your hand or your weapon with the Leapers UTG Xenon Bulb 37mm Light.
| Material: | Aluminum |
| Bulb Type: | Xenon IRB (Integrated Reflector & Bulb) |
| Voltage: | 9 volts |
| Max Output: | 260 lumens |
| Battery Life: | 70 minutes |
| Batteries: | 3x CR123A (included) |
| Weight: | 9.1 oz (w/ batteries) |
| Diameter: | 1.07" |
| Length: | 7" |
| Finish: | Matte Black |
| Reflector Diameter: | 37mm |