Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 60 lumens, 625 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-88059-EE
MPN: 88059
UPC: 080926880597
Product Info for Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light
If you are shopping for an amazing price for the Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light, then you've showed up at the ideal spot. Established using several of the most strong and long lasting resources around, these Weapon Lights via Streamlight provides you with a product that will give you many years of consistency. For a very long time, Streamlight has been helping to make high-end products, and the Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light is evidence of their persistence for making certain you've got the products you will need to succeed in almost any circumstance. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light is amongst the many items which we're excited to have the capacity to offer our buyers. And since you will get no cost on shipping on transactions of $49 or higher, there has never been a better time to purchase the astounding Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light. For a fantastic way to ensure that you are operating with some of the finest gear, purchase the Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light.![]()
The Streamlight ProTac Rail Mount 2 Fixed-Mount Long Gun Light features a weapon-mounted long gun light with 625 lumen (on high). These Weapon Lights from the innovators at Streamlight feature professional grade lighting capabilities for jobs big or small. Take the worry out of seeing with the Streamlight 88059 Pro Tac Rail Mount strobe mode for signaling. The Streamlight ProTac Rail Mount uses either a remote switch with momentary/constant on operation or a standard push-button tail switch.
Specifications for Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 60 lumens, 625 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 89 m, 297 m |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 5 oz |
| Battery Life: | 1.5 - 21 hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Height: | 1.5 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Fahrenheit |
| Width: | 1.2 in |
Features of Streamlight ProTac Rail Mount 2 Fixed-Mount Long Gun Light:
- C4 LED technology for extreme brightness
- Momentary/steady On-Off switch
- One handed snap-on & tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- Securely fits a broad range of weapons
- Mounts directly to guns with MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
- Extensively live-fire tested, impact resistant construction
- IPX7 rated with the Standard button switch installed; waterproof to 1 meter for 30 minutes
- IPX4 rated with the Remote Pressure Switch installed
Package Contents:
- Streamlight ProTac Rail Mount 2 Fixed-Mount Long Gun Light
