Tap Tap to Zoom
Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight, 65 Lumens has been discontinued by Klarus and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are shopping for a fantastic bargain for the Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight, 65 Lumens, then you've turned up at the right location. Formulated using some of the very most robust and dependable substances available, these Flashlights from Klarus can provide something that will give you many years of consistency. Klarus has been focused on providing top end products for countless years, and the Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight, 65 Lumens is the evidence of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure you depart with the most suitable item for all of your needs, and the Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight, 65 Lumens is among the many products which we are extremely pleased to provide our consumers. Since you will not be billed for shipping on transactions of $49 or more, there has never been a better opportunity to select the extraordinary Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight, 65 Lumens. For a great way to ensure you are using some of the finest products available, purchase the Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight, 65 Lumens.![]()
A variety of bulb options can redefine the way you move your flashlight, and the Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED Flashlight is a compact option that ensures the best view in the middle of the night. Featuring 8 variable power and lighting modes to provide the precise performance you need, these Flashlights created by Klarus are ideal for all outdoor activities. The patented side switch provides easy one-handed operation with the Klarus FL1A Multicolor WP LED Flashlight, and the simple interface makes this flashlight ideal for all ages. Weatherproof for excellent performance, the Klarus FL1A Multicolor Waterproof LED 8 Mode Flashlight provides a strong beam year after year.
| Bulb: | CREE XP-G2 1A LED |
| Lifespan: | 50, 000 hours |
| High Lumen Output: | 65 |
| High Runtime: | 2.3hrs |
| Low Lumen Output: | 21 |
| Low Runtime: | 6.5hrs |
| Red Bulb Runtime: | 35hrs |
| Green Bulb Runtime: | 26hrs |
| UV Bulb Runtime: | 20hrs |
| Red/Green Flashing Runtime: | 61hrs |
| Strobe Lumen Output: | 65 |
| Strobe Runtime: | 4.6hrs |
| SOS Runtime: | 5hrs |
| Modes: | Five lighting modes and 3 flashing modes for different requirements |
| Material: | Aluminum alloy |
| Reflector: | White Diffuser Lens |
| Battery: | 1 x AA battery |
| Working Voltage: | 0.9V-3.0V |
| Circuit design: | Booster constant current |
| Dimensions: | 91.5mm (Length) x 17.6mm (Body) x 18mm(Head) |
| Net weight: | 24.6g (Excluding battery) |
| Material: | Aluminum A6061-T6 |
| Switch: | Waterproof silicon rubber |
| Body: | Military Grade Ha type III anodization |
| Waterproof: | IPX-8 rating (underwater 2 meters) |