Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 350 - 1500 lumens
- Charger Type:
- AC/DC Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45807
MPN: 45807
UPC: 080926458079
Product Info for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System
If you are hunting for a fantastic deal on the Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System, then you've arrived at the right spot. Developed working with some of the most robust and dependable materials around, these Flashlights by Streamlight will provide you with a product that will give many years of consistency. For a very long time, Streamlight has been making high end merchandise, and the Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System is evidence of their dedication to making sure that you have the items you'll need to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure you depart with the most suitable product for all your expectations, and the Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System is among the countless products which we are extremely pleased to supply our customers. Also, since you will get free of charge on shipping and delivery on orders of $49 or more, there has practically never been a more suitable moment to buy the remarkable Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System. For a great way to be certain that you're using some of the finest solutions out there, buy the Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System.![]()
The E-Flood LiteBox is an industrial-duty, rechargeable lantern featuring 1,500 lumens of light in a smooth flood pattern. The Power Failure System features an integrated power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes out making this lantern ideal for emergency back-up lighting in an office or warehouse.
Specifications for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Work, Safety |
| Color: | Orange |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Life: | 7 - 17 hours |
| Charger Type: | AC/DC Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- 1,500 lumens on high, 350 lumens on low
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Features power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes off
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
Package Contents:
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- Rechargeable battery
- 120V AC & DC Charge Cords
- Charging Rack
- Shoulder Strap