Tap Tap to Zoom
Jetbeam M-PA10 CREE XM-L2 T6 LED Flashlight,660 Lumens has been discontinued by JETBeam and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Jetbeam M-PA10 CREE XM-L2 T6 LED Flashlight,660 Lumens was created in order to be the ideal item for anybody needing an outstanding choice. These Flashlights from the skilled product specialists at JETBeam are designed working with long lasting and dependable materials, as a way to supply you with a product that is going to be effective for quite some time. For a very long time, JETBeam has been generating top of the range merchandise, and the Jetbeam M-PA10 CREE XM-L2 T6 LED Flashlight,660 Lumens is verification of their persistence for making sure that you've got the items you'll need to thrive in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideal product to meet your needs, and the Jetbeam M-PA10 CREE XM-L2 T6 LED Flashlight,660 Lumens is amongst the many products which our company is excited to have the capacity to provide our customers. Also, since you will be given no cost on shipping on orders of $49 or higher, there's never been a better opportunity to buy the astounding Jetbeam M-PA10 CREE XM-L2 T6 LED Flashlight,660 Lumens. For a good way to ensure you are utilizing some of the most useful solutions out there, purchase the Jetbeam M-PA10 CREE XM-L2 T6 LED Flashlight,660 Lumens.![]()
The Jetbeam M-PA10 Flashlight is a great, high-powered, compact flashlight. This Jetbeam 600 Lumen Flashlight is specifically designed for defense and easy everyday carry. Being waterproof up to 2 meters and impact resistant, this flashlight can handle being dropped and splashed without damage. The Jetbeam Waterproof Flashlight is made of aero-grade aluminum alloy with a type III hard-anodized anti-abrasive finish of black.
| LED: | Cree XM-L2 |
| Maximum output: | 660 lumens |
| Reflector: | Precise aluminum reflector |
| Lens: | Toughened ultra-clear mineral glass with anti-reflective coating |
| Material: | Aero grade aluminum alloy |
| Finish: | Type III hard-anodized anti-abrasive finish of black |
| Batteries: | 1*14500/1*AA (1.2V NI-MH or 1.5V alkaline battery) |
| Switch: | Reliable tactical tail switch |
| Dimension: | Head diameter 25mm, body diameter 24.5mm, total length 120mm |
| Weight: | 76g (without batteries) |