Tap Tap to Zoom
Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens has been discontinued by JETBeam and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be looking for a great offer for the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens, then you have found yourself in the ideal place. Formulated utilizing some of the very most robust and long lasting materials around, these Flashlights via JETBeam provides you with an item which will give you years of consistency. JETBeam has been focused on delivering high end products for many years, and the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens is the evidence of that dedication to their consumer platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you purchase the best product for your requirements, and exhibiting the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens is a thing that we're delighted to do. Because you will get no cost on shipping and delivery on orders of $49 or over, there's practically never been a better moment to pick the amazing Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens. To have an amazing solution to verify that you are working with some of the best which the industry has to offer, select the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens.![]()
High performance matters when you're camping or on a search and rescue mission, and the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight provides a powerful 1000 lumen output and lengthy beam distance. Featuring intelligent temperature and power control, these Flashlights crafted by the specialists at JETBeam have a digital constant current integrated current for excellent long term performance. The aluminum alloy construction as well as shock and waterproof performance ensure that you're ready to approach the open road with the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Light. Rechargeable for use year after year, the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Waterproof Flashlight is a great option for any outdoor explorer.
| LED: | Cree XM-L2 |
| Output: | Max 1000 lumen |
| Reflector: | Precise Metal Filmed |
| Glass: | Filmed Mineral Glass |
| Material: | Aluminum Alloy Military HA-III Finish |
| Battery: | 1x 18650 |
| SwitchFOne Round Bulge Button: | |
| Bezel Head Diameter: | 34mm |
| Tube Diameter: | 25.4mm |
| Length: | 134mm |
| Weight: | 119g (exclude battery) |
| Beam Distance: | 243m/797ft |
| Runtime: | 14 hrs |