Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're searching for a great deal on the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope, then you have found yourself in the right spot. These Rifle Scopes from the skilled product experts at Hawke Sport Optics are made working with long lasting and efficient components, to be able to provide you with product which will be useful for countless years. For a number of years, Hawke Sport Optics has been helping to make high end merchandise, and the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope is verification of their persistence for making certain you have the products you'll need to thrive in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you leave with the most suitable item for all of your specifications, and the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope is amongst the various products that our company is extremely pleased to provide our shoppers. And since we won't charge for shipment on orders of $49 or over, there may never be a more rewarding time to purchase the extraordinary Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope. To have an amazing way to verify that you are working with some of the very best which the community has to offer, purchase the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope.![]()
Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 3-12x50mm Rifle Scope is the perfect hunting scope for low-light situations, whether you're in a tree stand or on the open plains. This effective Hawke Sport Optics rifle scope utilizes a huge 50mm objective lens and fully multi-coated optics to bring you bright, high clarity images at any time of day. The rifle scope is equipped with a 24-level dual illuminated reticle that you can switch from red to blue, so your reticle will be perfectly visible in all lighting conditions. The Hawke Optics NiteEye Digital 3-12x50mm Dual Illuminated Rifle Scope is highly durable, with a single-piece tube that is waterproof, shock proof, and fog proof. Hawke Sport Optics has designed the scope with low profile windage and elevation turrets that won't snag on obstacles, and its side focus knob will adjust parallax for precise long range shots. Attune your hunting eye to the night with the Hawke Night Eye Digital 3-12x50mm Side Focus Scope.
| Magnification: | 3x to 12x |
| Objective Lens: | 50mm |
| Reticle Color: | Red, Blue, Black |
| Illuminated: | Yes |
| Optical Coating: | Fully multi-coated |
| Tube Diameter: | 1" |
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Waterproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Shock Proof: | Yes |
| Field of View: | 3x - 30.6'; 12x - 7.7' |
| Eye Relief: | 3.2" |
| Length: | 13.4" |
| Weight: | 21 oz |
| Included Accessories: | Clear flip-up lens covers |