Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane was developed in order to function as the ideal product for any person in need of an outstanding option. Developed utilizing some of the most extremely robust and long lasting substances available, these Rifle Scopes from Hawke Sport Optics will present you with an item which gives you years of consistency. Hawke Sport Optics has been committed to providing high quality goods for a long time, and the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you get the most suitable solution for all of your needs, and presenting the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane is a thing that we're delighted to do. And also, since you benefit from no cost on shipping on transactions of $49 or more, there's never been a more rewarding moment to pick the amazing Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the greatest solutions out there, buy the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane.![]()
The Vantage 30 Wide Angle models are an affordable and reliable selection for mid to long range hunting. Vantage brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.1 - 32.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Length: | 13.7 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Adjustment Range: | 96 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wde angle optical system
- 11 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red and green illumination
- 5 levels of brightness
- 1/10 MRAD exposed and locking turrets
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Lens Covers