Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 66Z-THR-WTS300-WTS300
MPN: WTS300
UPC: 850030459329
Product Info for Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope
Manufactured to be a superb item for nearly anyone, we are positive you will enjoy the Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope . These Thermal Vision Rifle Scopes through the professional product professionals at Fusion Thermal are made by using heavy duty and efficient resources, as a way to supply you with a product which is going to be useful for a long time. Fusion Thermal has been devoted to delivering high end goods for countless years, and the Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope is the evidence of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideally suited item to meet your needs, and the Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope is amongst the numerous items which we have been delighted to be able to provide our customers. And since we will not charge for shipment on purchases of $49 or over, there may never be a more rewarding chance to pick the exceptional Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful products obtainable, purchase the Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope.![]()
Tempest 660D LRF made to meet the demands of the American shooter. This scope is built like a tank and very simple to operate. Get Ready for a different kind of view, as the heat differential detection capabilities of this device deliver optical images that are nothing short of stunning.
Specifications for Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Fusion Thermal |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3.4 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Reticle: | Multiple |
| Field of View, Linear: | 380 ft at 1000 yds |
| Range of Detection: | 2900 yds |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 13 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9 in |
| Weight: | 28 oz |
Package Contents:
- Fusion Thermal Tempest 660D LRF 3.4x60mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope