Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AG2-THR-AGM0123-314205550205R361
MPN: 314205550205R361
UPC: 810027775030
Product Info for AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope
Intended to be regarded as a great item for almost anybody, we're confident you are going to enjoy the AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope . Developed working with some of the most extremely durable and dependable resources around, these Thermal Vision Rifle Scopes from AGM Global Vision will present you with a product that will give many years of consistency. For a quite a while, AGM Global Vision has been helping to make high end products, and the AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope is evidence of their persistence for ensuring that you have the products you'll want to flourish in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to make sure you leave with the best item for all of your specifications, and the AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope is amongst the numerous items that we are proud to offer our shoppers. Because you won't be charged for delivering on transactions of $49 or higher, there has not ever really been an even better time to purchase the unbelievable AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope. For a great way to ensure that you are operating with some of the highest quality gear, choose the AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope.![]()
Our Premium Rattler Thermal Scopes just got a whole lot better! - Introducing the AGM RattlerV2 35-640
This thermal scope features a 35mm Germanium lens, a 640 × 512 resolution thermal sensor, and a 2x base magnification with a detection range of up to 1800 m/yd. Out of the two premium 640-resolution options, this thermal scope has a lower base magnification and a wider Field of View (12.5° × 10.0° or 65 ft @ 100 yds) providing extensive area coverage while scanning
The RattlerV2 35-640 includes features familiar to AGM Rattler users, with some additional game-changing improvements such as an upgraded battery compartment that accommodates a rechargeable battery extending run time to 9 hours and a new 12-micron thermal sensor that has the highest sensitivity rating (sub-20 mk) on the market.
Notable features include Shot Activated Recording, a simplified menu layout, and 10 reticle options with multiple zeroing profiles for various calibers and rifles. The scope also comes with a custom ADM QD Mount for easy removal and reattachment, Wi-Fi hotspot connectivity through the AGM app, a user-friendly, raised 5-button layout for easy navigation, even with gloves, and much more!
Specifications for AGM Global Vision RattlerV2 35-640 35mm Thermal Imaging Rifle Scope:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 640x512 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Range of Detection: | 1800 m |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 8.7 in |
| Weight: | 1.13 lb |
| Battery Quantity: | 2 |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
Features of AGM Global Vision RattlerV2 35-640 2-16x35mm Thermal Imaging Rifle Scope
- Upgraded Scope Body Design
- 35mm Germanium lens
- 640 × 512 resolution thermal sensor
- 2x base magnification
- 2× - 16× digital zoom
- Detection range up to 1800 m/yd
- Field of View at 12.5° × 10.0° (65 ft @ 100 yds)
- 50 Hz Refresh Rate
- Enhanced focus ring with short throw
- Upgraded Lens Cap
- Rechargeable battery with up to 11 hours of run time
- Shot Activated Recording
- Video and Audio Recording
- Simplified menu layout for ease of use
- 10 different reticle options
- Multiple zeroing profiles for various calibers and rifles
- Custom ADM QD Mount for easy scope removal and reattachment
- Wi-Fi hotspot for connectivity with the AGM app
- Raised 5-button layout for easy navigation, even with gloves
Package Contents:
- AGM Global Vision RattlerV2 35-640 2-16x35mm Thermal Imaging Rifle Scope
- Thermal Imaging Rifle Scope
- Mount
- Two Rechargeable Battery
- Charger
- USB Cable
- Lens Cloth
- Manual
- Carrying Case