Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp has been discontinued by FoxFury and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp
Intended to be described as a great item for pretty much anybody, we are confident you will enjoy the FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp . Established by using several of the most durable and dependable materials around, these by FoxFury will present you with something that will give a great deal of consistency. For a very long time, FoxFury has been helping to make quality goods, and the FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp is evidence of their persistence for making sure that you have the products you'll need to flourish in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make it our personalized task to make sure you leave with the perfect item for all of your expectations, and the FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp is one of the countless products which we're very proud to provide our customers. Since you won't be billed for shipping on purchases of $49 or higher, there's never really been a significantly better time to buy the unbelievable FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp. For a great way to be certain that you're using some of the most useful solutions out there, choose the FoxFury Command 20 Tasker-Safety Headlamp.![]()
A great hands free light source, the FoxFury Waterproof Command 20 Tasker-Safety Headlamp 420-405, will make sure you have the light you need to illuminate any situation. This Flashlight from FoxFury is a 40 lumen white & red LED headlamp for multiple uses including military, rescue, pilots, astronomers and industrial use. The FoxFury Command 20 Headband Waterproof Flashlight features Quick Tilt and a curved battery pack for comfortable head or helmet wear. This FoxFury Flashlight has 5 operational modes including white-only and red-only. For a great way to see everything ahead of you, choose the FoxFury Command 20 40 Lumens Tasker Safety Headlamp.
Specifications for Fox Fury 40 Lumen Commander 20 Headlamp:
| White light: | 40.0 lumens (502 candle power) |
| Red light: | 6.4 lumens (80 candle power) |
| Field of vision: | 38° |
| Distance vision: | 100 ft (31 m) |
| Peripheral vision: | 48 ft (15 m) |
| 20 LEDs: | 12 white / 8 red |
| Mode 1: | 8 red |
| Mode 2: | 4 multi-chip white |
| Mode 3: | 8 white |
| Mode 4: | All on (12 white / 8 red) |
| Mode 5: | All on flashing |
| Weight: | 8.1 oz (229 g) |
| Headband: | 1.2 oz (34 g) |
| Battery pack: | 6.9 oz (195 g) |
| Size: | 4.8" x 1.3" x 1.0" (12.2 cm x 3.2 cm x 2.5 cm) |
| Full power: | 16-30 hours (varies by mode) |
| Reserve: | up to 40 hours |
Features of Fox Fury Head Lamp Command 20 Waterproof Flashlight:
- Quick tilt (45°)
- Tap switch
- Waterproof to 20 ft (6 m)
- Impact resistant
- Polycarbonate housing
- PVC jacketed cable
- Elastic strap
- 4 AA (batteries not included)
- 24 Month Warranty
Package Contents:
- FoxFury Waterproof Command 20 Tasker-Safety Headlamp 420-405







































































