Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight has been discontinued by Foursevens and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight
Should you be hunting for an amazing bargain on the Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight, then you've come to the right place. These Flashlights from the skilled product professionals at Foursevens are fashioned using heavy duty and reliable materials, to be able to provide you with a product which will be effective for countless years. Foursevens has been focused on delivering top end products for many years, and the Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight is the evidence of that dedication to their client base. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you leave with the most suitable product for all of your expectations, and the Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight is among the many items which our company is very proud to provide our clients. And since we won't charge for shipment on orders placed of $49 or over, there could not be a more suitable opportunity to choose the extraordinary Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight. For a good way to make certain you are working with some of the highest quality equipment, choose the Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight.![]()
The Regen MMR-X is our first micro-USB rechargeable and reconfigurable flashlight in the Maelstrom collection. You can easily switch the flashlight between five different user interfaces according to your needs. These interfaces vary from having one maximum-output mode to having all eight distinct modes ready for quick access. Additionally, it's one of the most compact lithium-ion 18650 flashlights in the world at just under 5.5 inches and weighing in at only 5.0 ounces with the battery. This rugged yet versatile Cree XM-L2 powerhouse will have your back in any situation with it's incredible range of lumens and a maximum continuous run-time of 35 days! The Maelstrom MMR-X ships with one 18650 lithium-ion rechargeable battery already in the packaging. Additional batteries can be ordered here. This flashlight should only be used with lithium-ion 18650 batteries. Using any other batteries will damage this flashlight.
Specifications for Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight:
| Length: | 5.47in |
| Diameter: | 1.24in |
| Weight: | 3.26oz |
| Light source: | Cree XM-L2 LED |
| Runtime on low: | 40 hrs |
| Runtime on high: | 8 hrs |
| Output on high: | 800 lumen burst for 1 minute, then 400 lumens for 2 hrs |
| Output on low: | 25 lumens |
| Output on strobe: | 800 lumens at 10hz, 2 hrs |
| Output on SOS: | 800 lumens, 4.5 hrs |
| Output on Beacon High: | 800 lumens, 12 hrs |
| Output on Beacon Low: | 150 lumens, 80 hrs |
| Reflector: | Smooth highly tuned optical reflector |
| Body material: | Type-III hard-anodized aircraft-grade aluminum |
| Bezel material: | Stainless steel strike-bezel (Flat black aluminum bezel also included) |
| Lens material: | Optical-grade glass lens, sapphire coating, anti-reflective coating |
Package Contents:
- Foursevens Maelstrom Regen MMR-X USB Flashlight



























































