Tap Tap to Zoom
Unfortunately FLIR Systems AN/PVS-27 S135 Magnum Universal Night Sight is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Night Vision Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The FLIR Systems AN/PVS-27 S135 Magnum Universal Night Sight was made to be the ideally suited product for any person in need of a high quality choice. Manufactured utilizing some of the best available components and engineering, these particular Night Vision Rifle Scopes from the product experts at FLIR Systems can last an incredibly long time. For a quite a while, FLIR Systems has been making high-end products, and the FLIR Systems AN/PVS-27 S135 Magnum Universal Night Sight is verification of their dedication to making certain you possess the products you'll need to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure that you leave with the perfect item for all of your expectations, and the FLIR Systems AN/PVS-27 S135 Magnum Universal Night Sight is among the numerous products which we are extremely pleased to provide our clientele. And since we won't bill for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a significantly better chance to pick the exceptional FLIR Systems AN/PVS-27 S135 Magnum Universal Night Sight. For a fantastic way to make sure you are using some of the best products available, buy the FLIR Systems AN/PVS-27 S135 Magnum Universal Night Sight.![]()
Add amazing night vision capabilities to your day scope with the FLIR MUNS Magnum Universal AN/PVS27 S135 Night Sight 000626. This Night Sight from FLIR Systems is a magnum universal night sight designed to mount in the front of an existing day scope, adding night vision capabilities. The Flir PVS-27 Night Sight is light and rugged with basic image adjustment and simple operational controls. This Flir Night Scope is effective on all weapons from carbines to .50 caliber semi-automatic and bolt action sniper rifles. Due to FLIR's proprietary Shock Mitigation Systemâ„¢ (SMSâ„¢) and added longevity, the weapon sight has a built-in image intensifier protection allowing the unit to be used on weapons such as bolt-action rifles. The Flir S135 PVS27 Night Vision Adapter can be mounted to a MIL-STD-1913 rail interface or used as a handheld device. The highly portable design reduces operator fatigue and allows for applications such as target acquisition, covert operations and surveillance. For a great way to give your self a distinct advantage in the field, choose the FLIR AN-PVS27 MUNS Night Sight.
| Magnification: | Unity |
| Optimum Dayscope Magnification: | 3x to 20x |
| Focus Range: | 15m to Infinity |
| Field of View: | 10° |
| Image Intensifier: | Gain |
| Accuracy: | Factory aligned to 1/2 MOA or better |
| Adjustments: | None |
| Repeatability: | Within 1/2 MOA |
| Operating Temp: | -30° to +60°C |
| Submersion: | 33 ft |
| Interface (to MIL-STD-1913): | LaRue adjustable double locking lever mount |
| Power Requirements: | 2x AA |
| Interface (to MIL-STD-1913): | Single locking lever |
| Length: | 8.7" |
| Weight (w/o batteries): | 50 oz |
| Max Height Above Rail: | 3.75" |
| Command and Control: | On/Off/Gain, Focus |
| Resolution (Minimum): | 4.2 cy/mr |
| Resolution (Typical): | 5.0 cy/mr |
| Starlight, Low Contrast: | 100 m |
| Starlight, Optimum Contrast: | 140 m |
| 1/4 Moonlight, Low Contrast: | 140 m |
| 1/4 Moonlight, Optimum Contrast: | 180 m |
| Starlight, Low Contrast: | 970 m |
| Starlight, Optimum Contrast: | 1350 m |
| 1/4 Moonlight, Low Contrast: | 1380 m |
| 1/4 Moonlight, Optimum Contrast: | 1730 m |
| Objective Lens Focal Length: | 91 mm |
| Objective Lens f/Number: | f/1.0 |
| Output Optic Exit Pupil Diameter: | 40 mm |