Tap Tap to Zoom
Unfortunately First Light Tomahawk NV Red-Green w/ Task Light (TTL) is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Intended to be described as a superb product for pretty much anybody, we are confident you are going to appreciate the First Light Tomahawk NV Red-Green w/ Task Light (TTL) . These Flashlights from the expert product experts at First-Light are fashioned working with heavy duty and reliable resources, to be able to provide you with a product which will be effective for a long time. First-Light has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the First Light Tomahawk NV Red-Green w/ Task Light (TTL) is their manner of demonstrating how much they care. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you leave with the best item for all of your needs, and the First Light Tomahawk NV Red-Green w/ Task Light (TTL) is amongst the various items that we're very proud to supply our shoppers. Because you will get free of charge on shipping on transactions of $49 or more, there's never been an improved moment to pick the remarkable First Light Tomahawk NV Red-Green w/ Task Light (TTL). To have an amazing method to make sure you are utilizing some of the very best which the industry has to offer, purchase the First Light Tomahawk NV Red-Green w/ Task Light (TTL).![]()
The First Light Tomahawk 150+ Lumens NV Tactical Flashlight offers a momentary light feature and three intensity levels of constant-on, a lock-out mode and an integrated 880nm infra-red (IR) beacon. This Flash Light from First-Light can be used either handheld or hands-free when connected to a MOLLE TRS vest mount (red or blue models use a standard steel clip to mount to the MOLLE vest). The mount on the FirstLight NV Tomahawk 150 Lumen Tactical Light also offers the ability to adjust light direction.
| Maximum White-Light Output: | 150+ Lumens |
| Runtime High: | 2 Hours |
| Runtime Low: | 60 Hours |
| Weight: | 5.7oz, Including retention system, MOLLE Clip and Batteries) |
| Dimensions: | 3.4 x 2.4 x 1.5 in |
| Batteries: | CR123A 3 Volt lithium Cell (2) |
| Construction: | Aerospace-grade Aluminum |
| Finish: | Mil-Spec Type III Hard Coat Anodized |
| Waterproof: | 1 Meter |