Tap Tap to Zoom
Unfortunately First Light Tomahawk GP Tactical Flashlight is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The First Light Tomahawk GP Tactical Flashlight was developed in order to be the best product for any person looking for a top quality selection. Developed using several of the very most robust and dependable materials available, these Flashlights from First-Light will present you with a product that will give numerous years of consistency. For a number of years, First-Light has been generating quality goods, and the First Light Tomahawk GP Tactical Flashlight is proof of their dedication to making certain you possess the products you'll need to flourish in virtually any situation. Here at Night-Optics, our job is to ensure you depart along with the ideal item to meet your requirements, and the First Light Tomahawk GP Tactical Flashlight is one of the many items that we are delighted to be able to offer our customers. And also, since you will get no cost on shipping on orders placed of $49 and up, there's practically never been a more rewarding opportunity to purchase the remarkable First Light Tomahawk GP Tactical Flashlight. For a great way to make sure you are using some of the finest products available, choose the First Light Tomahawk GP Tactical Flashlight.![]()
First Light Tomahawk GP Tactical Light has been designed to exceed military specifications. This FirstLight Flashlight features an ergonomic driven, right angle design that allows a performance-enhancing capability. This lightweight and compact flashlight delivers an incredible output of over 100 lumens. The Tomahawk GP from First-Light allows a faster response and seamless transitions from pistol to carbine. The First Light Tomahawk GP Weapon Light comes with a mounting clip, ideal for uniform and MOLLE mounted applications. The cycle control panel on this tactical flashlight also allows for quick light mode selections with ease of operation for the user. With the First Light Tomahawk Flashlight securely wrapped around your finger, you're able to perform any task you want, including shooting with a proper two-handed grip, climbing, handling equipment and much more.
| Maximum Output: | 120 lumens |
| Runtime: | 2 hours (Highest); 60 hours (Lowest) |
| Modes: | Momentary; Constant-On (3 levels) |
| Batteries: | (2)CR123A 3-Volt Lithium Cells |
| Finish: | Mil-Spec Type III Hard Coat Anodized |
| Material: | Aerospace-grade aluminum |
| Waterproof: | Yes (up to 1m) |
| Dimensions: | 3.35" H x 2.38" L x 1.48" W |
| Weight: | 5.6oz |