Tap Tap to Zoom
Unfortunately First Light Liberator ST Tactical Light w/ BLACK MOLLE Pouch & Red Filter, Black is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The First Light Liberator ST Tactical Light w/ BLACK MOLLE Pouch & Red Filter, Black was created to function as the best item for any person trying to find a high quality choice. These Flashlights through the expert product professionals at First-Light are designed working with long lasting and efficient components, as a way to provide you with product that will be effective for countless years. First-Light has been making high quality merchandise for a number of years, and the First Light Liberator ST Tactical Light w/ BLACK MOLLE Pouch & Red Filter, Black is their particular means of revealing exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to make sure you leave with the best product for all your expectations, and the First Light Liberator ST Tactical Light w/ BLACK MOLLE Pouch & Red Filter, Black is one of the many items which we have been proud to offer our consumers. And because you will receive free of charge on shipment on orders placed of $49 or higher, there's never been a more rewarding opportunity to pick the remarkable First Light Liberator ST Tactical Light w/ BLACK MOLLE Pouch & Red Filter, Black. For a good way to ensure that you are working with some of the best equipment, choose the First Light Liberator ST Tactical Light w/ BLACK MOLLE Pouch & Red Filter, Black.![]()
The First Light USA Liberator ST Tactical Flashlight 999009-BK is an amazing Mil-Spec model tactical flashlight. This Flash Light from the experts at First-Light is built in the USA and has been designed to withstand the rigors of the US military. The First Light ST Liberator Tactical Flashlight is made with a Black Type III Hard Anodized Finish for enhanced strength and durability. This 1st Light Tactical Flashlight cycles between three levels of brightness so you can have the perfect amount of light in any situation. The First Light Tactical Liberator ST Tactical Flash-Light has a split-switch control function that controls strobe functions and has a Momentary function provides instant light when not in Constant-On Mode; also allows instant transition to full intensity from any brightness level.
| Lumen Output: | 120 Lumens |
| Runtime High: | 90 Min |
| Runtime Low: | 60 Hours |
| Weight: | 7oz |
| Dimensions: | 4.9 x 4.4 x 1.5in |
| Batteries: | CR123A 3 Volt Lithium Cells (2) |
| Materials: | high Strength Aerospace Grade Aluminum Alloy and proprietary Resins |
| Finish: | Mil-Spec Type III Hardcoat Anodized |
| Waterproof: | To 1 Meter |