Tap Tap to Zoom
Unfortunately ExtremeBeam SAR 7 Micro-Light Weapon Mountable Anti-Recoil Flashlight EB-AD-B03 is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Fabricated to be described as a very good product for pretty much any individual, we are confident you will love the ExtremeBeam SAR 7 Micro-Light Weapon Mountable Anti-Recoil Flashlight EB-AD-B03 . Designed utilizing some of the most useful attainable components and design, these Weapon Lights from the product specialists at ExtremeBeam will last you an exceptionally lengthy time. ExtremeBeam has been devoted to supplying quality goods for a long time, and the ExtremeBeam SAR 7 Micro-Light Weapon Mountable Anti-Recoil Flashlight EB-AD-B03 is the evidence of that dedication to their consumer base. Right here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart with the ideally suited item for your requirements, and the ExtremeBeam SAR 7 Micro-Light Weapon Mountable Anti-Recoil Flashlight EB-AD-B03 is one of the numerous items that we are enthusiastic to have the capacity to provide our customers. And furthermore, as we won't bill for shipping on purchases of $49 or over, there could never be a more suitable opportunity to buy the remarkable ExtremeBeam SAR 7 Micro-Light Weapon Mountable Anti-Recoil Flashlight EB-AD-B03. For a great way to ensure you are utilizing some of the greatest products available, purchase the ExtremeBeam SAR 7 Micro-Light Weapon Mountable Anti-Recoil Flashlight EB-AD-B03.![]()
ExtremeBeam Alpha-TAC SAR7 Pocket Weapon Light EB-AD-B03 is a high-powered, small-dimension weapon mounted flashlight that will provide excellent tactical illumination in any environment. Though it is slightly larger than the S.A.R.5, this ExtremeBeam flashlight is highly recoil resistant and durable as a consequence, with an anti-recoil pin and a buffer ring around the bulb. The flashlight is small enough to slip into a shirt pocket or mount to a small-frame pistol, but the Extreme Beam AlphaTAC S.A.R.7 Compact Weapon-Mounted Flashlight delivers 130 lumens of intense bright light up to 450 feet into the distance. ExtremeBeam has built the S.A.R.7 for the high-intensity activities of U.S. Marines and other armed forces, with a high-grade aluminum body, shatter-resistant glass lens, and high-impact recoil resistance, and it is waterproof to two meters. Equip your weapon with powerful, compact illumination using the Extreme-Beam Alpha TAC SAR7 130 Lumen Weapon Flash Light.
| Weight: | 2.1 oz |
| Length: | 3.34" |
| Max Width: | 0.85" |
| Battery Life: | ~2 hours |
| Light Output: | 130 lumens |
| Batteries: | 1x 3v or 4.2v CR123 |
| Beam Distance: | 450' |
| Bulb Type: | High-output LED |
| Waterproof: | Up to 2 meters |
| Included Accessories: | Charger, tactical pouch, 2x CR123 batteries |