Tap Tap to Zoom
Bushnell Rubicon T300L-HD 4AA Flashlight, 330 Lumens has been discontinued by Bushnell and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Bushnell Rubicon T300L-HD 4AA Flashlight, 330 Lumens was made to function as the ideally suited item for any person needing an outstanding choice. These Flashlights through the skilled product experts at Bushnell are made working with long lasting and reliable resources, as a way to provide you with product which will be beneficial for quite some time. For a number of years, Bushnell has been helping to make high-end merchandise, and the Bushnell Rubicon T300L-HD 4AA Flashlight, 330 Lumens is proof of their dedication to ensuring that you've got the items you will need to flourish in virtually any situation. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideally suited product to meet your needs, and the Bushnell Rubicon T300L-HD 4AA Flashlight, 330 Lumens is amongst the many products that we're delighted to have the capacity to offer our consumers. And since you won't be billed for shipping on orders placed of $49 or greater, there's not ever really been a more suitable time to buy the incredible Bushnell Rubicon T300L-HD 4AA Flashlight, 330 Lumens. To have an amazing method to make sure you are using the services of some of the very best which the community has to offer, purchase the Bushnell Rubicon T300L-HD 4AA Flashlight, 330 Lumens.![]()
The Bushnell Rubicon T300L HD Flashlight w/ 330 Lumen LED 10T300HD has been designed to produce an insanely bright 330 lumen output via to the perfect beam technology. The specially engineered light path provides high definition light with full intensity from edge to edge with no dark spots or drop outs. IPX4 water resistant and impact resistant to 1 meter, the Bushnell T300L HD Flashlight also features High, Low and Red Halo modes. Includes 4AA batteries. 15.6 ounces with batteries. Run time of 1.25 hours on High, 38 hours on low and and 14 hours on Red Halo. Made of rugged aircraft grade aluminum, the Bushnell Rubicon Flashlight has a 136 meter beam distance on high.
| Output: | 330 Lumens |
| Water Resistant: | IPX4 |
| Impact Resistant: | 1m |
| Batteries: | 4AA Included |
| Weight w/ Batteries: | 15.6oz |
| Runtime High: | 1.25 Hours |
| Runtime Low: | 38 Hours |
| Runtime Red Halo: | 14 Hours |
| Material: | Rugged Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Distance High: | 136m |