Tap Tap to Zoom
Bushnell Rubicon T200L 2AA Flashlight, 236 Lumens has been discontinued by Bushnell and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Bushnell Rubicon T200L 2AA Flashlight, 236 Lumens was created to be the ideally suited product for any person trying to find a top quality selection. These Flashlights through the expert product specialists at Bushnell are designed working with heavy duty and reliable materials, in order to provide you with product which will be useful for quite some time. Bushnell has been focused on delivering top end goods for a long time, and the Bushnell Rubicon T200L 2AA Flashlight, 236 Lumens is the evidence of that dedication to their consumer base. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you leave with the perfect item for all your needs, and the Bushnell Rubicon T200L 2AA Flashlight, 236 Lumens is amongst the many products that we are extremely pleased to offer our clients. And because you won't be billed for delivering on purchases of $49 or more, there has never been a significantly better opportunity to discover the unbelievable Bushnell Rubicon T200L 2AA Flashlight, 236 Lumens. To have an impressive method to make sure you are using the services of some of the best that the community is offering, purchase the Bushnell Rubicon T200L 2AA Flashlight, 236 Lumens.![]()
The Bushnell T200L Rubicon Flashlight w/ 236 Lumen LED 10T200 has been designed to produce an incredible 236 lumens thanks to the advanced Bushnell T.I.R. Optic with collimated beam technology and top-quality Cree LEDs. IPX4 water resistant, the Bushnell T200L Flashlight is also impact resistant to 1 meter. features High and Red Halo modes, 2AA included batteries, 4.9 ounce weight. The Bushnell Rubicon Flashlight has a run time of 2 hours on High and 29 hours on Red Halo and is made of a rugged aircraft grade aluminum that will provide you with year after year of reliable use.
| Output: | 236 Lumens |
| Water Resistant: | IPX4 |
| Impact Resistant: | 1m |
| Batteries: | 2x AA (Included) |
| Weight w/ Batteries: | 4.9oz |
| Runtime High: | 2 Hours |
| Runtime Red Halo: | 29 Hours |
| Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Distance High: | 77m |