Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers has been discontinued by Aimpoint and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Red Dot Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers
The Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers was developed to be the best item for anybody trying to find a top quality selection. Designed utilizing some of the most useful available substances and construction, these Red Dot Sights from the product professionals at Aimpoint can last you an incredibly lengthy time. Aimpoint has been making superior quality products for a number of years, and the Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers is their particular way of demonstrating how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the best solution for all your requirements, and featuring the Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers is a thing that we're pleased to do. And furthermore, as you will not be charged for shipping and delivery on orders of $49 or more, there has not ever really been a more suitable moment to select the extraordinary Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers. To have an awesome solution to make sure you are dealing with some of the best that the trade is offering, select the Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers.![]()
The Aimpoint CompM4 Red Dot Sight may be small, but still can withstand the recoil of the most powerful magnum rifles. This red dot scope by Aimpoint can also be used by hunters and sport shooters who need night vision compatibility that incorporates an integral mount and eliminates the need for a separate ring, and can be customized with vertical and forward spacers to fit a variety of weapon systems. The performance of the AimPoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers is optimized for use with all generations of night vision devices (NVDs), but is especially suited for gen 3 night vision. Aimpoint's unique band-pass coating on the front lens reflects select frequencies of red light at near 100% efficiency in order to give the highest possible dot brightness with the smallest amount of energy while transmitting nearly 100% of light in the Infrared and near-infrared part of the spectrum to provide the clearest, brightest image possible when used with a gen 3 night vision. With 7 NVD-compatible brightness settings and 9 Daylight settings including one extra-bright setting, this Aimpoint CompM4 Night Vision Red Dot Sight is ready for use around the clock.
Specifications for AimPoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers:
| OPTICAL DATA: | |
| System: | Passive Red Dot Collimator Reflex Sight |
| Magnification: | 1X |
| Eye relief: | Unlimited |
| Reticle, size: | 2 MOA |
| Optical coating: | Anti Reflex coating all surfaces. Multi-layer coating for reflection of red light. Band Pass coating for NVD compatibility |
| ELECTRONIC DATA: | |
| Battery Type: | AA |
| Battery Life, typical: | 80 000 hours for good quality battery |
| Switch, dot brightness: | 16 positions, 7 NVD, 9 daylight, of which 1 Extra Bright |
| MECHANICAL DATA: | |
| Material housing: | Extruded high strength aluminum |
| Surface finish: | Hard anodized, matte, Black |
| Material lens covers: | rubber, black matte |
| Adjustment: | 1 click = 16 mm at 100 meters = 1/2" at 80 yds |
| Mounting: | Keyed surface Patent pending mount keyed to the sight body to absorb recoil |
| DIMENSIONS: | |
| Length: | 120 mm (4.7") |
| Width/height: | 53x60 mm (2.1"x2.4") sight only - 72x72 mm (2.8"x2.8") including mount |
| Ring width: | none |
| Weight, sight only: | 265 g (9.3 oz) |
| Weight, with integrated mount: | 335 g (11.8 oz) |
| ENVIRONMENTAL DATA: | |
| Temperature Range: | -45 °C to +71 °C (-50 °F to +160 °F) |
| Water resistance: | 45 m (150ft) |
Features of Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers:
- Compatible with every generation of Night Vision (NVD);
- Super ACET technology allows up to 80,000 hours (over 8 years) of daytime operation on one AA battery;
- Internal voltage regulator allows the CompM4 to be used with any AA size battery;
- Seven night vision compatible settings and 9 daylight settings;
- QRP2 mount has twice the clamping force of the original QRP, and the mounting knob is wider and shorter to improve operation, and lessen the chance of becoming snagged on other gear;
- Mount base is ""keyed"" into to the body of the sight to absorb recoil;
- Mount base screws directly into the sight - no separate sight ring is required;
- 500,000 hours of use on NVD setting;
- 2 MOA dot for close combat and long distance engagement;
- Matches perfectly with Aimpoint 3x Mag, (magnifier module);
- Unequalled light transmission;
- Front lens opening is threaded for addition of killFlash anti-reflective device;
- Submersible to 150 feet (45 meters);
- Standardized as the US Army's new M68 CCO;
- Improved adjustment caps are easier to remove, and are protected against impact;
- Can be used with a carry handle adaptor for use on all M16 rifles
Package Contents:
- Aimpoint CompM4 Red Dot Sight w/ Flip Covers














