Tap Tap to Zoom
Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Spotting Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manufactured to be a superb product for almost anyone, we're positive you are going to enjoy the Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only . These Spotting Scopes from the skilled product experts at Zeiss are fashioned by using long lasting and reliable resources, in order to supply you with a product which will be powerful for quite some time. Zeiss has been developing top quality merchandise for a number of years, and the Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only is their very own approach to revealing exactly how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you purchase the perfect solution for your preferences, and showcasing the Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only is one thing that we're pleased to do. And furthermore, as we won't bill for delivery on purchases of $49 or over, there could not be a more rewarding chance to choose the remarkable Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only. For an awesome method to make sure you are using some of the best which the community is offering, choose the Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only.![]()
Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only 528064 provides an impressive level of magnification for incredible detail in a spotting scope. Zeiss DiaScope 85 T FL Straight Spotting Scope features the same impressive optics technology that Zeiss spotting scopes are famous for, including LotuTec lens coating by Zeiss, which sheds water and dirt for unobstructed views. Zeiss DiaScope 85 T* FL are encased in durable housings, which are waterproof, fully armored, and dust proof, making them the ideal straight spotting scope for the outdoors lover.
Zeiss Dia-Scope 85 T-FL Spotting Scopes provide astonishing magnification, high resolution, and exceptional brightness to allow hunters to overcome the longest distances.
| Objective Diameter: | 85 mm |
| Focal Length: | 502 mm |
| Close Focus: | 16.3 ft |
| LotuTec: | Yes |
| Tripod Thread: | 1/4" and 3/8" |
| Front Filter Thread: | M 86 x 1 |
| Thread for adapting photo/astro adapter: | M 45 x 0.5 |
| Length: | 13.6 in |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 3.82 in |
| Weight: | 52oz |