Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: ZS-BI-E45FH-525636-9901-000
MPN: 525636-9901-000
UPC: 740035000094
Product Info for Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle
If you are hunting for a great deal on the Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle, then you have arrived at the right place. Designed utilizing some of the very best available components and construction, these special Binoculars from the product professionals at Zeiss can last an incredibly lengthy time. Zeiss has been committed to delivering high end goods for countless years, and the Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle is the verification of that dedication to their client base. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart along with the ideal product to meet your needs, and the Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle is amongst the many items which we're excited to have the capacity to offer our consumers. Also, since you will receive free of charge on shipping and delivery on orders of $49 and up, there's practically never been a more rewarding opportunity to buy the astounding Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle. For a great way to make sure you are utilizing some of the most useful products out there, purchase the Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle.![]()
The ZEISS Conquest HDX LRP 15x56 is made to turn competitors into winners thanks to its MRAD Reticle. It is designed for precision rifle shooting, featuring a milliradian reticle for accurate target assessment, a reticle leveler adjustment, and dual diopter adjustments. With 15x magnification, 56mm objective lenses, and tripod compatibility, it provides bright, sharp images for competitive shooters.
Specifications for Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 18 mm |
| Field of View, Linear: | 240 yds at 1000 ft |
| Field of View, Angle: | 69 degrees |
| Optical Coating: | HD |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 29 |
| Interpupillary Distance: | 54 - 74 mm |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +4, -4 dpt |
| Length: | 8.3 in |
| Weight: | 42.5 oz |
| Finish: | Black Armour Coated |
| Width: | 5.7 in |
Features of Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle
- Tailored to enhance the performance of competitors in Precision Rifle Series (PRS) and National Rifle League (NRL) events.
- ZEISS has incorporated a lever at the top of the left ocular for easy and quick reticle leveling, allowing observers to accurately adjust and maintain a level reticle.
- An advanced milliradian reticle etched onto the internal lens, helps shooters assess bullet impacts, lead moving targets, and make wind calls in competitions.
- The binoculars feature two locking diopter adjustments one for sharpening the reticle and the other for achieving a focused view across the entire field of view.
- The binocular has a 1/4-20 tripod adapter port and includes an Arca-Swiss compatible adapter for stable viewing, especially at high magnification.
- With 15x magnification and 56mm objective lenses, these binoculars provide a large field of view and bright, high-quality images in any environment.
- The adjustable, comfortable eyecups offer four positions and are removable for easy cleaning and replacement.
Package Contents:
- Zeiss Conquest HDX LRP 15x56mm Abbe-Koenig Binocular w/ Miliradian Reticle
- Case
- Strap
- Tripod Adaptor