Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-QWV-WU9103
MPN: WU9103
The Wulf Optics Lightning 7-25x44 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane was created to be the ideal product for any person trying to find an outstanding choice. Established utilizing some of the most extremely sturdy and dependable resources around, these Rifle Scopes through Wulf Optics provides you with something that will give years of dependability. For a very long time, Wulf Optics has been making high end products, and the Wulf Optics Lightning 7-25x44 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is proof of their persistence for making sure that you have the items you will need to succeed in almost any circumstance. At Night-Optics, our job is to ensure you depart with the ideal product for your requirements, and the Wulf Optics Lightning 7-25x44 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is one of the numerous items that we're delighted to have the ability to offer our buyers. And also, since you will receive no cost on shipment on orders of $49 and up, there's rarely ever been an improved time to purchase the remarkable Wulf Optics Lightning 7-25x44 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane. To have an amazing solution to make sure you are working with some of the best which the industry provides, select the Wulf Optics Lightning 7-25x44 Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane.![]()
If youre looking for a lightweight, mid magnification Rifle Scope with side focus down to Air Rifle ranges, the WULF Lightning ticks all the boxes.
The 7-25x44 comes with a lightweight, 1-inch tube, a non-illuminated second focal plane half mildot reticle and 0.1MRAD tactical locking turrets.
The Lightning provides Hunters and Target Shooters with the perfect companion for their Air, Rimfire or Centerfire Rifle.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 7 - 25 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 89 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 601 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |