Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-HL451850RS-WU9109
MPN: WU9109
UPC: 5060712114568
Manufactured to be regarded as a great item for pretty much anyone, we're confident you are going to love the Wulf Optics Hurricane Lite 4.5-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . Designed using some of the very best accessible substances and engineering, these Rifle Scopes from the product professionals at Wulf Optics will last an exceptionally lengthy time. Wulf Optics has been committed to providing top end products for a long time, and the Wulf Optics Hurricane Lite 4.5-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is the verification of that persistence for their customer base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you receive the perfect product for all of your specifications, and showcasing the Wulf Optics Hurricane Lite 4.5-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is one thing that we're delighted to do. Because we will not bill for delivery on transactions of $49 or over, there could never be a more rewarding chance to pick the extraordinary Wulf Optics Hurricane Lite 4.5-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the greatest products available, purchase the Wulf Optics Hurricane Lite 4.5-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The WULF Hurricane series of Rifle Scopes have been designed from the ground up to fit the needs of both Centrefire and Air Rifle shooters.
Broken down into a second focal plane with 4.5-18x magnification and equipped with robust 30mm tubes, tactical locking turrets, non-illuminated half mildot reticles with matching 0.1MRAD click values, and side focus down to 10 meters.
This WULF Hurricane non-illuminated optic hits the sub 150 price point aggressively providing feature-rich models designed for multi-discipline use.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4.5 - 18 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Gun Type: | Rifle |