Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-ARHB-WU9100
MPN: WU9100
Intended to be regarded as a great product for almost any person, we're confident you are going to love the Wulf Optics Fireball 3-9x40 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane . Developed using some of the most extremely durable and dependable materials in existence, these Rifle Scopes through Wulf Optics provides you with something that gives you many years of dependability. Wulf Optics has been committed to providing top end products for many years, and the Wulf Optics Fireball 3-9x40 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is the verification of that persistence for their client platform. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure you leave with the perfect product for all of your expectations, and the Wulf Optics Fireball 3-9x40 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is amongst the countless products that we're very proud to supply our clients. And since we won't charge for shipping on transactions of $49 or over, there could not be a more rewarding time to buy the outstanding Wulf Optics Fireball 3-9x40 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane. For a fantastic way to ensure you are using some of the most useful products obtainable, purchase the Wulf Optics Fireball 3-9x40 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane.![]()
If you are looking for a partnership for your Air Rifle or Rimfire, the Fireball range from WULF has you covered.
Split into 3 magnification ranges starting at a 2-7x32 and headed by a 4-12x50, these quality entry-level optics come with a 1-inch tube, an adjustable objective down to at least 10 meters, a second focal plane half mil-dot reticle and fully multi-coated crystal lenses that provide the shooter with some of the best optics available at this price point.
Included with this scope is a set of medium height 1'' dovetail mounts.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 87.5 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 435 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |