Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-WO9DRS5-WU9155
MPN: WU9155
UPC: 5060712115114
Fabricated to be regarded as a superb product for almost any individual, we are positive you'll enjoy the Wulf Optics Defender 30 3-15x44mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope . Formulated utilizing some of the most extremely robust and dependable resources around, these Rifle Scopes by Wulf Optics will provide you with an item which will give you numerous years of stability. For a number of years, Wulf Optics has been making quality goods, and the Wulf Optics Defender 30 3-15x44mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is verification of their dedication to making certain you possess the products you'll want to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure you depart with the perfect item for all of your specifications, and the Wulf Optics Defender 30 3-15x44mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is among the numerous items which we have been very proud to offer our clientele. And because you won't be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or greater, there's not ever really been a significantly better opportunity to discover the extraordinary Wulf Optics Defender 30 3-15x44mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope. For a great way to be certain that you're using some of the best solutions out there, choose the Wulf Optics Defender 30 3-15x44mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope.![]()
The WULF Defender 30 raises the bar on mid-range optics by consolidating premium performance attributes into a streamlined, 30 mm platform engineered for operational efficiency. Its ED glass and fully multi-coated lens architecture drive elevated clarity, while zero-stop locking turrets enable repeatable, mission-ready precision. With side focus down to 10 yards, an illuminated etched reticle, and robust waterproof, shockproof, and fogproof construction, this scope is purpose-built for both air rifles and centrefire applications. The Defender 30 delivers a high-impact value proposition for shooters who demand tactical reliability, optical integrity, and field-proven durability without concession.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Reticle: | WMIL-6 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Angle: | 7.8 - 1.5 degrees |
| Eye Relief: | 90 - 93 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 700 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.8 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6063 T-06 Aluminium Alloy |
| Gun Type: | Rifle |