Tap Tap to Zoom
Product Info for Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit
The Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit was created in order to be the best item for any person in need of a top quality selection. Established utilizing some of the most robust and dependable components available, these Weapon Lights via Wicked Hunting Lights will present you with something that will give years of consistency. Wicked Hunting Lights has been making superior quality products for a number of years, and the Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit is their way of revealing how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you receive the most suitable product for all of your preferences, and featuring the Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit is something that we are delighted to do. Since you will not be charged for shipping on purchases of $49 or higher, there's not ever really been a significantly better moment to purchase the incredible Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit. For an amazing method to be certain that you're using the services of some of the very best which the industry offers, choose the Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit.![]()
Wicked Hunting Lights is excited to announce the addition of the all new W403iC Hunting Light with Intensity Control and Scan & Kill Technology. Successfully target hogs, coyotes, fox, bobcat, raccoon and varmints at night with the Wicked Hunting Lights W403iC Hog & Predator Hunting Night Hunting Light. The W403iC is purpose designed & built specifically for night hunting, modeled after our proven and extremely durable W402ZF model. The W403iC is not just adapted for use as with virtually all of the competitor lights. In fact a large percentage of "night hunting light companies" are using the exact same light known as a model number HS-802, or clone of it, and just having their name lasered onto the side of it. That's it, that's the extent of their research, development, field testing, design, prototyping, and effort in the development of their brand of night hunting night. In reality the HS-802 is an adequate utility flashlight, but it doesn't hold a candle to a Wicked Hunting Lights W403iC.
Specifications for Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit:
| Manufacturer: | Wicked Hunting Lights |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Diameter: | 25 mm |
| Length: | 185 mm |
| Weight: | 15.6 oz |
| Bezel Diameter: | 67 mm |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Flashlight Application: | Hunting |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Lens Finish: | Polished |
| Fabric/Material: | T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Wavelength: | 850 nm |
| Bezel Type: | Standard |
| Charger Type: | AC/DC Charger |
Features of Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit
- High Output 850nm Infrared Intensity Control LED - optimized for night vision and digital night vision devices.
- Intensity Control - turn the brightness up and down by rotating the intensity control knob.
- Adjustable Beam Width - tighten the beam down to a narrow spot for long range viewing or widen the beam out for scanning.
- Interchangeable LED Design - remove the current LED and replace it with different colors (additional LED's sold separate).
- Quick Detach Windage and Elevation Adjustable Light Mount - line the beam up in your cross hairs, quickly attach and detach the light to any picatiny rail.
- 1'' and 30mm Picatinny Scope Mount - low profile scope adaptor for the light to mount to.
Package Contents:
- Wicked Hunting Lights W403iC 850nm Infrared Night Hunting Light Kit
- 1 x W403iC light with Intensity Control Tail Cap
- 1 x GREEN Intensity Control LED
- 1 x Quick Detach Adjustable Mount Kit (for 1" and 30mm tube).
- 1 x Remote Intensity Control Coil Cord Tail Cap
- 1 x 2-position Charger with AC/DC adaptors
- 2 x 18650 Li-Ion rechargeable Batteries
- 1 x Premium Carry Case