1 of 1 images
Weaver Premium SPR 34mm Mount, Black, 99681
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Base/Mount Type:
- Riflescope Ring
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Ring Height:
- MSR
- Gun Model:
- AR-15
- Condition:
- New
Code: WR-SCM-PSPR34MM-99681
MPN: 99681
UPC: 604544622843
List: $157.33Save $13.54
$143.79
Product Info for Weaver Premium SPR 34mm Mount
Engineered for unparalleled performance, the Weaver Premium Modern Sporting Rifle (MSR) Optics Mount is the ultimate choice for MSR enthusiasts. Designed specifically for Picatinny bases, this made in specialized factories mount provides rock-solid stability, precision alignment, and an impressive clamping force to keep your optics locked in place, even under the most intense conditions. Built from premium 7075-T6 aircraft-grade aluminum, it delivers rugged durability without adding unnecessary weight.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Weaver Premium SPR 34mm Mount:
| Manufacturer: | Weaver |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Color: | Black |
| Base/Mount Type: | Riflescope Ring |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Ring Height: | MSR |
| Weight: | 6 oz |
| Gun Model: | AR-15 |
| Condition: | New |
| Fit: | MSR Rifles |
| Diameter: | 34 mm |
| Country of Origin: | USA |
| Gun Type: | Rifle |
| Finish: | Matte |
Features of Weaver Premium SPR 34mm Mount
- Lightweight 7075 T6 Aluminum Construction
- Torx Head Hardware
Package Contents:
- Weaver Premium SPR 34mm Mount