Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
If you're looking around for a fantastic offer for the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP), then you've found yourself in the absolute correct place. Designed utilizing some of the very best attainable components and construction, these unique Rifle Scopes through the product experts at Vortex can last you an unbelievably long time. For a number of years, Vortex has been helping to make high-end merchandise, and the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) is evidence of their dedication to ensuring that you've got the items you will need to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you purchase the most suitable product for all of your needs, and exhibiting the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) is something that we are happy to do. And because you will not be billed for delivering on orders placed of $49 or higher, there has never been a better time to select the unbelievable Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP). For a great way to ensure you are using some of the most useful solutions out there, purchase the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP).![]()
This Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) is the latest generation of glass for your weapon that provides an incredibly clear sight picture and plenty of innovative features so that you can deliver your most precise performance yet. Vortex designed these Rifle Scopes with an HD optical system containing XR fully multi-coated lenses that amplify light transmission and eliminate reflections to create the brightest, most vivid sight picture possible. Also, the APO system ensures peak color-accuracy across the entire visible light spectrum. For enhanced protection, the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) contains ArmorTek coatings that prevent scratches, oil and dirt from ruining your lenses. The shockproof, fogproof and waterproof construction means that you can use this optic in the most demanding conditions and on firearms with powerful recoil. Mount the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) to acquire distant targets with clarity and precision.
Specifications for Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 116 - 11.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 21.5 oz |
| Length: | 10.1 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | XR Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 11 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Precision-machined from premium brass alloy with anti-galling properties for strength and durability. Chromium vanadium erector spring, tumble-polished.
- Heat-treated, hardened-steel pad floats on the end of the turret screw and interfaces with a hardened steel ring on the erector tube for steel-on-steel contact. US Patent 7,958,665
- XR Fully Multi-Coated
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Sunshade
- Lens cloth
- CR2032 Battery
- Throw lever
- L-TEC Tool
