Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR832-DB-212
MPN: DB-212
UPC: 875874009912
Product Info for Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars was made to be the ideally suited item for anyone looking for an exceptional selection. Designed using some of the best available materials and construction, these unique Binoculars from the product professionals at Vortex will last an incredibly long time. Vortex has been devoted to supplying high quality products for many years, and the Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars is the evidence of that persistence for their consumer base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you receive the most suitable solution for your needs, and showcasing the Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars is one thing that we are happy to do. Because you will not be billed for shipping on purchases of $49 or greater, there has not ever been a more suitable opportunity to select the extraordinary Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars. For a fantastic way to make sure that you are functioning with some of the finest equipment, choose the Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars.![]()
Survey the countryside in clarity and comfort with a pair of Vortex Diamondback HD 8x32 Binoculars. Vortex crafted these Binoculars with an HD optical system containing fully multi-coated lenses for enhanced light transmission, resulting in the brightest views imaginable. These Vortex Diamondback HD 8x32mm Waterproof Binoculars are protected by the non-slip rubber armor grip, and the ArmorTek coatings prevent the lenses from getting scratched while you take on harsh environments. Pick up a pair of Vortex Diamondback HD 8x32 Roof Prism Binoculars for crystal clear views wherever you need them most.
Specifications for Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 426 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 16 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 15.9 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.6 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Deluxe carry case
- Deluxe carry case strap
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
