Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR828-DB-210
MPN: DB-210
UPC: 875874009899
Product Info for Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars was developed to function as the ideally suited item for anybody in need of an outstanding choice. Designed utilizing some of the most useful attainable substances and engineering, these Binoculars from the product specialists at Vortex will last you an incredibly long time. Vortex has been committed to supplying top end goods for a long time, and the Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars is the evidence of that persistence for their client platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the most suitable solution for all your preferences, and showcasing the Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars is one thing that we're pleased to do. And since you will receive no cost on shipping and delivery on orders of $49 and up, there's practically never been a better opportunity to buy the amazing Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars. For a great way to ensure you are using some of the most useful solutions obtainable, buy the Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars.![]()
Grab a pair of these Vortex Diamondback HD 8x28 Binoculars for spectacular views in any climate. Vortex built these Binoculars with an HD optical system containing fully multi-coated lenses that produce bright, clear sight pictures even in low light environments. These Vortex Diamondback HD 8x28mm Waterproof Binoculars also contain their special ArmorTek coating that protects the lenses from scratches, oil and dirt. The rubber armor exterior offers superior external protection while also serving as a non-slip grip, even in rainy conditions. Take on the backcountry in confidence with the sighting power packed into these Vortex Diamondback HD 8x28 Roof Prism Binoculars.
Specifications for Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Field of View, Linear: | 332 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 14.97 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 72 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 14 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.5 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 8x28mm Roof Prism Binoculars
- Soft side carry case
- Soft side carry case strap
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
