Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMS
Code: K2-RD-ROIL-VDBRGLB
MPN: VDBRGLB
UPC: 848754003881
Product Info for Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size
Fabricated to be a great product for nearly anyone, we're confident you will enjoy the Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size . Manufactured utilizing some of the very best attainable materials and construction, these Red Dot Sights through the product professionals at VISM can last you an incredibly lengthy time. VISM has been making high quality merchandise for a very long time, and the Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size is their particular manner of revealing how much they are concerned. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart along with the ideally suited item for your requirements, and the Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size is amongst the many products which we're excited to have the capacity to provide our buyers. And since you will get no cost on shipping and delivery on orders of $49 or over, there's rarely ever been an improved time to pick the amazing Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size. For a good way to make sure that you are operating with some of the highest quality gear, purchase the Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size.![]()
Get two great sights for the price of one with a Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight. These Red Dot Sights from the innovators at VISM features a red and blue dot LED that is easily controlled by the push button. Fully adjustable for Windage and Elevation the Vism Integrated Laser Reflex Dot Sight easily transforms when seconds count. Space saving and ergonomic the Vism 3 MOA Dot Size Reflex Dot Sight is a great modification for any optics enthusiast.
Specifications for Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Color: | Blue, Red |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Optical Coating: | Platinum |
| Battery Type: | CR123A |
| Length: | 2.7 in |
| Weight: | 6.4 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, K2-RD-ROIL
Integrated Green Laser is fully adjustable for Elevation & Windage, indpendant from the Red & Blue Dot.
Package Contents:
- Vism 1x 25mm Micro Red/Blue Reflex Dot Sight, w/Integrated Laser, 3 MOA Dot Size, K2-RD-ROIL
- Mounting and zeroing tools.