Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: K2-RD-MRBDS-VDBRB
MPN: VDBRB
UPC: 848754005205
Product Info for Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size
The Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size was made in order to be the ideal product for any person needing an exceptional selection. These Red Dot Sights from the skilled product specialists at VISM are fashioned working with heavy duty and reliable materials, to be able to supply you with a product which is going to be beneficial for quite some time. VISM has been making top quality merchandise for a very long time, and the Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size is their very own approach to demonstrating how much they care. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave along with the ideally suited product to meet your needs, and the Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size is amongst the numerous items that we are enthusiastic to have the capacity to offer our consumers. Also, since you will be given free of charge on shipment on transactions of $49 or more, there has never been a better opportunity to buy the astounding Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions obtainable, buy the Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size.![]()
Compact and sleek the Vism Micro 3 MOA Dot Size Reflex Dot Sight makes a great addition to any AR15. These Red Dot Sights from the trailblazers at VISM feature an electronic control panel with easy-to-use push buttons that adjust the brightness level which switching between red and blue. With a CR123A 3 volt Lithium battery the Vism Micro 1x 25mm Reflex Dot Sight will last for hours on the range or in the field. Compatible with Weaver, Picatinny, and MIL-STD 1913 rails the Vism Micro Red and Blue Reflex Dot Sight is perfect for your next modification.
Specifications for Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Color: | Blue, Red |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR123A |
| Length: | 2.7 in |
| Weight: | 6.4 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Platinum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
| Mount Type: | Weaver |
Vism Micro 3 MOA Dot Size Reflex Dot Sight, K2-RD-MRBDS
Package Contents:
- Vism Micro Red and Blue 1x 25mm Reflex Dot Sight, 3 MOA Dot Size, K2-RD-MRBDS
- Bikini style lens covers
- Mounting tools
- Zeroing tools