Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 200 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- 1 CR123A Battery
- Condition:
- New
Code: K2-FLW-WPNFL200-VAFLKM
MPN: VAFLKM
UPC: 848754004994
Product Info for VISM KeyMod LED Weapon Flashlight
The VISM KeyMod LED Weapon Flashlight was developed to be the ideally suited product for anyone needing a high quality selection. Designed utilizing some of the best available substances and construction, these unique Weapon Lights from the product professionals at VISM will last you an incredibly long time. For a quite a while, VISM has been generating top of the range merchandise, and the VISM KeyMod LED Weapon Flashlight is verification of their dedication to ensuring that you have the items you will need to flourish in virtually any situation. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the perfect solution for all of your preferences, and exhibiting the VISM KeyMod LED Weapon Flashlight is a thing that we're happy to do. Because we won't charge for shipping on transactions of $49 or higher, there may never be a significantly better time to pick the extraordinary VISM KeyMod LED Weapon Flashlight. For a good way to make certain you are operating with some of the highest quality equipment, purchase the VISM KeyMod LED Weapon Flashlight.![]()
The low-profile Vism KeyMod Compact Weapon Flashlight is easy to install with no tools needed and needs only 2 KeyMod slots, so it won't eat up your real estate. These Weapon Lights from VISM can be operated with a button or with a remote pressure switch. The slim profile of the Vism KeyMod Modular Weapon Flashlight also allows use as a handheld light for more versatility. Try a Vism KeyMod Weapon-Mounted Flashlight for your firearm.
Specifications for VISM KeyMod LED Weapon Flashlight:
| Manufacturer: | VISM |
| Light Output: | 200 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 4.6 - 4.9 oz |
| Included Accessories: | 1 CR123A Battery |
| Condition: | New |
| Mount Type: | KeyMod |
| Fabric/Material: | Anodized Aluminum |
Features of Vism KeyMod Weapon-Mounted Flashlight, K2-FLW-WPNFL200:
- KeyMod Flashlight 3W with multi-function button and remote pressure switch.
- Tooless KeyMod mount that mounts onto any 2 KeyMod slots.
- Securely mounted flashlight can be mounted/removed by turning Mounting Dial with fingers, no tools required.
- 3 Watt Bright CREE LED
- Rear Multi-Function Button for operating flashlight, partial pressing of button for momentary flashlight use, full press will turn flashlight On/Off.
- Features a 3.5mm port for the included remote pressure switch.
- Anodized aluminum construction.
- Uses 1 CR123A Battery (included).
Package Contents:
- Vism KeyMod Weapon Flashlight, K2-FLW-WPNFL200
- Battery
- Remote Pressure Switch