Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Mount Spacers, Screws, Tools
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: K2-RD-FDORDS-VDFLIPGLOM2
MPN: VDFLIPGLOM2
UPC: 848754011046
Product Info for VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight
The VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight was developed in order to function as the best item for anybody looking for a high quality choice. Established working with several of the most sturdy and dependable resources around, these Red Dot Sights by VISM will present you with a product that gives you numerous years of consistency. For a number of years, VISM has been making high end merchandise, and the VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight is verification of their persistence for making certain you've got the products you'll want to succeed in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you purchase the perfect product for all your specifications, and presenting the VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight is something that we are pleased to do. And furthermore, as you will not be billed for delivering on orders placed of $49 or higher, there's not ever been a more suitable time to purchase the incredible VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight. To have an amazing way to verify that you are dealing with some of the very best which the community offers, purchase the VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight.![]()
This compact VISM Flipdot Reflex Optic Red Dot Sight uses a fully-adjustable 3 MOA dot to guide your aim on target with every shot. These Red Dot Sights from VISM include a Glock MOS compatible mounting plate and an RMR base mount so that you can enhance your accuracy when using your Glock pistol. The VISM Flipdot Foldable Reflex Sight features a ruby-coated glass lens housed in anodized aluminum, making it a tough sight that's resistant to corrosion and wear. Mount a VISM Flipdot M2 onto your handgun to improve your performance at the range.
Specifications for VISM Flipdot Reflex Optic 1x22mm 3 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Make: | SIG Sauer, Glock |
| Gun Model: | Glock 17 |
| Length: | 2 in |
| Width: | 1.2 in |
| Weight: | 1 oz |
| Included Accessories: | Screws, Mount Spacers, Tools |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of VISM Flipdot Reflex Optic Red Dot Sight
- The FlipDot Patent Pending folding Red dot reflex lens (22mm X 16mm) folds down flat when not in use.
- With a push of a button the FlipDot lens flips up and automatically turns on.
- The 3 MOA Red dot is fully adjustable for windage and elevation. Folding the lens down turns the optic off.
- Includes an RMR base mount that mounts into the Glock slide rear sight dovetail.
- Will fit most double stack magazine Glock models.
- Replaces rear iron sights. Includes an RMR base mount that mounts into the Glock slide rear sight dovetail.
- Will fit most double stack magazine Glock models.
- Replaces rear iron sights.
- Weight is 1.0 oz. without the Glock MOS mounting plate.
- Constructed of hard anodized aluminum.
- Ruby coated glass lens.
Package Contents:
- VISM Flipdot Reflex Optic Red Dot Sight