1 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
2 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Tan VECO434QRTG
3 of 13 images
VISM ECO Prismatic 4X Scope w/Laser & NAV LED, Black, Tan
4 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
5 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
6 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Tan VECO434QRTG
7 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Tan VECO434QRTG
8 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
9 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
10 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Tan VECO434QRTG
11 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Tan VECO434QRTG
12 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
13 of 13 images
VISM ECO Prismatic Scope 4X Scope/Laser & NAV LED/Green Micro Dot, Black VECO434QRBG
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Adjustment Click Value
All
Search
List: $314.99Save 15%
$266.99
List: $314.99Save 15%
$266.99
Product Info for VISM ECO Prismatic 4X Scope w/Laser & NAV LED
4X Magnification 34mm scope with two forward mounted Green Laser pod and Red/White LED Navigation light pod with a secondary micro Green Dot optic mounted to the top of the scope. These VISM feature a top-mounted Backup Iron rear peep sight and Fiber Optic front sight post. There are three different mounting positions for the Iron Sights left and right offset and top 12 o'clock position. Black anodized aluminum body.
Specifications for VISM ECO Prismatic 4X Scope w/Laser & NAV LED:
| Manufacturer: | VISM |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Reticle: | Urban Tactical |
| Illumination Color: | Blue |
| Eye Relief: | 2.3 in |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 29.2 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR123A |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of VISM ECO Prismatic 4X Scope w/Laser & NAV LED:
- Includes DDABG Micro Green Dot Reflex Optic with On/Off switch
- DDABG mounts directly to Micro Dot base on top of ECO Scope
- Glass Etched Urban Tactical Reticle (Blue illuminated) for Quick Target Acquisition
- Electronic Control Panel for: Blue Reticle Illumination levels
- Green Laser On/Off
- and NAV LED Light cycles mode to Red LED/ White LED/ Off Integrated fully adjustable Green Laser (Elevation & Windage)
- Integrated White & Red Navigation LED Lights for maneuvering in the dark
- Lower powered lighting helps preserves users night vision and their ability for their eyes to see in the dark
- Supplements bright Tactical lights
- which may be too bright to use for Navigation
- Auto locking Quick Release mount
- fits Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails.
Package Contents:
- VISM ECO Prismatic 4X Scope w/Laser & NAV LED